Sözcü Plus Giriş

Adapazarı Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri yıkım kararına tepki gösterdi

Adapazarı Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri okulların yıkım kararlarına tepki göstererek Şehit Üsteğmen Selçuk Esedoğlu Anadolu Lisesi önünde bir basın açıklaması yaptı.

Güncellenme: 14:47, 26/09/2016
Adapazarı Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri yıkım kararına tepki gösterdi

Okullarının yıkım kararı alınan Adapazarı Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri yetkililer tarafından Şehit Üsteğmen Selçuk Esedoğlu Anadolu Lisesinde eğitim görmesi kararı verilmişti. Öğrenciler okulun ilk günü derslere girmeyerek Milli Türk Talebe Birliği Sakarya İl Başkanlığı ve Milli Birlik Düşünce Derneği Adapazarı İlçe Teşkilatının katılımıyla bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı grup adına Adapazarı Anadolu İmam-Hatip Lisesi öğrencisi Abdullah Durmaz yaptı. Durmaz, açıklamasında yıkım kararı veren okulları ile ilgili net bir bilgi istediklerini, en azından yıkım tarihine kadar kendi okullarında eğitimlerine devam etmeyi talep ettiklerini belirtti.

Durmaz sözlerinin devamında, “2016-2017 eğitim öğretim yılı başladığından beridir Adapazarı Anadolu İmam-Hatip Lisesi öğrencileri, öğrenci velileri ve mezunları olarak yaşadığımız süreç tüm kamuoyunun malumudur. Hiçbir şeyden haberdar edilmeyen velilerimiz, şehrimizin gözbebeği ve sembolü haline gelen Adapazarı Anadolu İmam-Hatip Lisesine öğrencilerini kayıt ettirmiş ve eğitimin başlangıcıyla birlikte mağdur edilmiştir. Eğitim yılının açılmasıyla birlikte okulumuzun da içinde bulunduğu bir alanda eğitim kampüsü yapılacağı söylenerek Vali Mustafa Büyük Kız Anadolu İmam-Hatip Lisesi ikili öğrenime geçmiş ve ders saatlerimiz havanın kararmasından sonraya kadar uzamıştı. Bu olaydan sonra verilen karar tekrar değiştirilerek önceki adı Şehit Üsteğmen Selçuk Esedoğlu olan prefabrik bir lise binasına gönderildik. Bütün bunlar gerçekleşirken tüm Sakarya kamuoyunun merak ettiği sorular ve yetkililerden talepleri var. Bugün burada söz konusu soruları ve talepleri siz basın mensupları aracılığıyla yetkililere ulaştırmak için Adapazarı Anadolu İmam-Hatip Lisesi öğrencileri, öğrenci velileri ve Sivil Toplum Kuruluşları olarak bu basın açıklamasını tertip ettik. Okulumuz her türlü sağlamlık testinden geçmişken neden yıkılacak? Eğer yıkılmasında gerekçe yaşıysa ilde bulunan diğer eski okullara neden dokunulmuyor? Prestiji ve merkezi noktada bulunması sebebiyle okulumuzu tercih eden öğrencilerin mağduriyeti nasıl giderilecek. Tüm kamuoyunun bildiği gibi okulumuz çevre ilçelerden en fazla öğrencinin geldiği okullardan biri. Şehir merkezinden uzak yere taşınan okulumuza ilçelerden ulaşım nasıl sağlanacak? Bizlere yer olarak gösterdikleri ŞÜSEAL, okulumuz binasından daha mı sağlam? Eğer öyleyse neden bu okulun öğrencileri başka bir yere taşındı? Cumhurbaşkanımızın son derece önem gösterdiği İmam Hatip Lisesinin Sakarya’da ki en prestijli okulunda öğrenciler ve veliler neden mağdur ediliyor? Hakkında yıkım kararı olduğu söylenen okulumuz ile ilgili neden tek bir resmi evrak, yıkım belgesi gösterilmiyor? Bu kadar problem olan bir okulda şu anda öğrenci arkadaşlarımızın velileri okuldan nakillerini istiyorlar. Okulumuzun kaybolan prestiji nasıl yerine getirilecek? Yetkililerden bu sorularımıza cevap bekliyoruz. Kamuoyunun aydınlatılması gerekiyor. Sayın Valimizden ve İl Milli Eğitim Müdürümüzden de ricada bulunuyoruz. İmam-Hatip öğrencileri ve Sakaryalı vatandaşlar, şehrin sembolü haline gelen ve birçok büyüğümüzü yetiştiren Adapazarı Anadolu İmam-Hatip Lisesinin akıbeti ile ilgili net bir bilgi istiyoruz” dedi.