Sözcü Plus Giriş

Almanya ile yeni kriz: İstanbul Lisesi’nde Noel yasağı

Alman hükümeti; İstanbul Lisesi yönetiminin, 'Noel yortusunun derslerde gündem edilmesini Alman öğretmenlere bir yazı göndererek yasakladığını' iddia etti. 'Yazık oldu' diye yorumlanan olay için Alman Dışişleri de 'harekete geçeceğini' duyurdu. Bu gelişmelerin ardından İstanbul Lisesi de bir açıklama yaptı.

Güncellenme: 10:22, 19/12/2016
Almanya ile yeni kriz: İstanbul Lisesi’nde Noel yasağı

Alman haber ajansı dpa’nın haberine göre İstanbul Lisesi (İstanbul Erkek Lisesi) yönetimi tarafından okulun Alman bölümüne bir elektronik posta gönderildi. Habere göre öğretmenlerden “derslerde Noel adetleri ve Hristiyan yortusu üzerine paylaşımlarda bulunulmaması, konu olarak işlenmemesi ve Noel şarkıları söylenmemesi” istendi. Habere göre Almanya’nın İstanbul Başkonsolosluğunda yapılan geleneksel Noel törenine okul korosunun bu yılki katılımı da engellendi.

ALMAN HÜKÜMETİ AÇIKLAMA YAPTI

Alman hükümeti konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada “İstanbul Lisesi yönetiminin sürpriz kararını anlamış değiliz. Köklü Alman-Türk geleneğine sahip bir okulda Noel arifesinde kültürlerarası değişim geleneğine bu yıl ara verilmiş olması yazık” ifadelerine yer verildi. Alman Dışişleri konuyu Türk tarafıyla görüşeceğini duyurdu.

İstanbul Erkek Lisesi olarak da bilinen İstanbul Lisesi anadolu lisesi olmanın yanı sıra “yurtdışındaki Alman okulu” statüsü taşıyor. Okulda görev yapan 35 Alman öğretmen, Almanya tarafından finanse ediliyor. Türkiye ile Almanya arasında 1957’de imzalanan Kültür Anlaşması’nın 12’inci maddesinde “Taraflar, diğer memleketin kültür zenginlikleri hakkında bilgi vermek hususunda karşılıklı yardımda bulunmaya gayret sarfedeceklerdir” ifadesine yer veriliyor. Alman tarafınca, okul yönetiminin attığı adımın bu maddeyle de çeliştiği ileri sürülüyor.

İSTANBUL LİSESİ’NDEN AÇIKLAMA

İstanbul Lisesi, Noel’in yasaklandığına yönelik iddialarla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, “Alman basınında yer alan İstanbul Lisesi’nde Alman öğretmenlerin dini bayramları olan Noel hakkında bazı yasaklamaların yapıldığına dair yorumlar gerçeği yansıtmayan bir algı operasyonunun malzemesi haline dönüştürülmek istenmektedir” denildi.

İstanbul Lisesi’nden söz konusu iddialara ilişkin olarak yapılan açıklama şöyle: “Alman basınında yer alan İstanbul Erkek Lisesinde Alman öğretmenlerin dini bayramları olan Noel hakkında bazı yasaklamaların yapıldığına dair yorumlar gerçeği yansıtmayan bir algı operasyonunun malzemesi haline dönüştürülmek istenmektedir. Bir asrı geçmiş Türk-Alman işbirliği ve yarım asırdır süre gelen eğitim anlaşmalarının önemi ve iki ülke için kazanımı unutulmamalıdır. Son haftalarda yoğunlaşmak kaydıyla Alman öğretmenlerin derslerde —müfredatta öngörülmeyen bir biçimde- Noel ve Hıristiyanlık ile ilgili metinleri işlerken dışardan bakıldığında manipülasyona yol açacak söylemlere girildiğine ve öğrencilerin sorularına öğretmenler tarafından cevap verilmediğine dair bilgiler tarafımıza ulaşınca, okul idaremiz zaman kaybetmeden Alman Bölüm Başkanlığıyla bir toplantı düzenleyip bilgi istemiş, ayrıca bu tür söylentilere mahal verilmemesi, iki ülke arasındaki dikkate değer eğitim işbirliklerinin bozulmasına yol açabileceği belirtilerek, konuya hassasiyet gösterilmesi gerektiği önemle hatırlatılmıştır. İstanbul Almanya Başkonsolosluğu’nun düzenlediği Noel konseri; ilk kez İlahiyat kökenli Alman Eski Bölüm Başkanı Michael Schopp zamanında başlatılmış, gönüllü olan Alman Lisesi, Avusturya Lisesi ve İstanbul Erkek Lisesi öğrencilerinden oluşan bir koroyla son 7-8 yıldır konsoloslukta kutlanılmaktadır. Günümüzdeki Alman Bölüm Başkanı’nın da dini içerikli olan bu konseri desteklemediğini ve laik bir eğitimden yana olduğunu belirttiği idari toplantımızda ‘istekli her öğrencinin velisinin izniyle konsere katılabileceği açık bir şekilde belirtilmiş, MEB mevzuatınca alınacak izin ve saatler içerisinde etkinliğin yapılabileceği net bir dille ifade edilmiştir’. Ancak ilgili konser sorumlu Alman öğretmenler tarafından sebebi tarafımızca da anlaşılamayan bir gerekçeyle iptal edilmiştir. Okul yönetiminin yasağı veya engellemesinin söz konusu olmadığı, etkinliğin okul dışında akşam saatinde planlanmış olmasıyla da anlaşılmaktadır. 1000 yıllık bir tarihe sahip milletimizin farklı inanç ve düşüncelere gösterdiği saygı, hem Avrupa hem de tüm dünya tarafından kabul edilmekte, İstanbul’u fetheden komutanın İstanbul Rumlarına karşı yayınladığı özgürlük ve inanç hürriyeti fermanı hâlâ tarihteki parıltılı yerini korumaktadır.  Okul içerisinde Alman ve Türk öğretmenlerin, tüm öğrenci ve personelimizin en doğal hakkı olan inanç özgürlüğünü kısıtlayan hiçbir yasaklama söz konusu değildir ve olamaz. Alman Bölüm Başkanı ile yapılan toplantıdan sadece saatler sonra Almanya basını tarafından aranan okulumuz, olayları büyük bir hassasiyetle takip etmektedir. Yaratılan bu provokasyonların kime hizmet ettiği sorgulanmalıdır. Türk-Alman ilişkilerine hizmet etmediği ise aşikârdır. İlgili kamuoyuna saygılarımızla ilan olunur”

BAŞBAKANLARIN LİSESİ

Köklü bir eğitim kurumu olan İstanbul Lisesi mezunları arasında eski Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu, Mesut Yılmaz ve Necmettin Erbakan da yer alıyor.

İlginizi ÇekebilirAlmanya'da Yüksek Mahkeme kararını verdi: Kızlar karma yüzme derslerine katılmak zorundaAlmanya'da Yüksek Mahkeme kararını verdi: Kızlar karma yüzme derslerine katılmak zorunda
Yayınlanma Tarihi:09:36,