Başbakan Yıldırım: İddialı bilim insanları yetiştirmeliyiz

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından düzenlenen “İTÜ ARI Ödülleri” törenine Başbakan Binali Yıldırım’ın mesajı damgasını vurdu.

Başbakan Yıldırım: İddialı bilim insanları yetiştirmeliyiz

İstanbul Teknik Üniversitesinin (İTÜ) kuruluşunun 243. yılı anısına düzenlenen “İTÜ Arı Ödülleri” sahiplerine verildi. Geceye Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı ve İTÜ İnşaat Bölümü 1952 mezunu Recai Kutan başta olmak üzere çok sayıda davetli katıldı. Başbakan Binali Yıldırım'ın törene damgasını vuran mesajında şu ifadelere yer verildi:  “Ülkemizin sanayi-üniversite işbirliğine ihtiyacı olduğu bu atılım ve kalkınma döneminde daha fazla çalışmak ve refah düzeyimizi artırmak için iddialı bilim insanları yetiştirmek zorundayız”

itu_ari

İTÜ'nün 243. Yılı ve İTÜ Arı Ödülleri'nin sahiplerini bulduğu geceye Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı ve İTÜ İnşaat Bölümü 1952 mezunu Recai Kutan başta olmak üzere çok sayıda davetli katıldı. Törenin açılışında okunan Başbakan Yıldırım'ın mesajı büyük alkış aldı. Başbakan Binali Yıldırım'ın, İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca için “dostum” ifadesini kullandığı mesajında şu açıklamalara yer verildi:

BAŞBAKAN YILDIRIM: “ÜNİVERSİTEMDEN ÖDÜL ALMAKTAN ONUR DUYDUM ”

“İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından düzenlenen İTÜ ARI Ödülü aldığımı memnuniyetle öğrenmiş bulunuyorum. Mezunu olduğum üniversitemden aldığım bu ödülden büyük onur duydum.

Osmanlı'dan günümüze ülkemizin imar ve inşasında öncü rolü olan İstanbul Teknik Üniversitesinin diğer üniversitelerimizle birlikte geleceğimizi de imar ve inşa etmesi en büyük dileğimdir.

Ülkemizin sanayi-üniversite işbirliğine ihtiyacı olduğu bu atılım ve kalkınma döneminde daha fazla çalışmak ve refah düzeyimizi artırmak için iddialı bilim insanları yetiştirmek zorundayız. Üniversitenin evrensel bilgi ve değer ürettiğini, özgür düşüncenin mekanı olduğunu ispatlayan İstanbul Teknik Üniversitesi'ne başarılarının devamını diliyorum. İTÜ Rektörü dostum Sayın Prof. Dr. Mehmet Karaca olmak üzere, İTÜ Senatosuna, Öğretim Üyelerine ve Görevlilerine, personel ve çalışanlarına muhabbetlerimi sunarım.”

mehmet-karaca

REKTÖR KARACA: “İTÜ SADECE BİR EĞİTİM KURUMU DEĞİL”

İTÜ Arı Ödülleri gecesi açılışında konuşan İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, “İTÜ, sadece bir eğitim kurumu değil, Türkiye'nin gerek ekonomik gerek siyasi hayatına damgasını vuran bir üniversitedir. İTÜ'lü olmak kavramına katkıda bulunan tüm öğretim üyesi, görevlisi, öğrenci, çalışan, personel ve mezunlara teşekkür ediyorum” dedi.

ARI ÖDÜLLERİ:

– Binali Yıldırım – Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı – İTÜ'77 Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri

– Prof. Dr. Veysel Eroğlu – Orman ve Su İşleri Bakanı – İTÜ'71 İnşaat

– Recai Kutan – Enerji ve Tabii Kaynaklar Eski Bakanı – İTÜ’52 İnşaat

Loading...