Sözcü Plus Giriş

Bilim insanlarından çevre dersi: Üret ama kirletme!

İşletme öğrencilerine hem çevre bilinci aşılayacak hem yol gösterecek ders kitabı ‘Yeşil Muhasebe’ yazılmaya başlandı.

Güncellenme: 09:53, 28/02/2016
Bilim insanlarından çevre dersi: Üret ama kirletme!

Üç ülkenin bilim insanları ‘yeşil sanayi' için İzmir'de el ele verdi. 2017'de sonuçlanacak projede, ders kitabının yanı sıra eğitici animasyonlara ve videolara da yer verilecek.

 

Türkiye, Almanya ve Slovenya'dan akademisyenler, çevre dostu yeşil sanayiye eğitimle güç verecek AB projesi hazırladı, çalışmalara Gediz Üniversitesi'nde başladı.

Türkiye, Almanya ve Slovenya, çevreye duyarlı sanayi amacıyla harekete geçti; Gediz Üniversitesi koordinatörlüğünde AB projesi hazırlandı. Üç ülkeden akademisyenler, geleceğin girişimcisi gençlere çevre bilinci kazandırıp doğa dostu üretim yapmalarını sağlayacak ders kitabı yazmaya başladı. Eylül ayında Almanya'da tanıtılacak kitap bir ilk olacak…

Dünyaca ünlü bir otomotiv firmasının karbon emisyon skandalıyla da gündeme gelen çevreye duyarlı sanayi anlayışı için uluslararası bilimsel işbirliği kuruldu. Türkiye, Almanya ve Slovenya'dan akademisyenler ‘yeşil sanayi' hedefiyle el ele verdi, Avrupa Birliği projesi hazırladı. Gediz Üniversitesi koordinatörlüğündeki çalışmada Avrupa’nın bu alandaki önde gelen merkezlerinden Çevre Yönetimi Muhasebesi Ağı (EMAN) da yer aldı.

Çevreyi kirletmeyen temiz üretim amaçlayan Gediz, Leuphana (Almanya) ve Moribor (Slovenya) üniversitelerinden bilim insanları İzmir'de bir araya geldi. Geleceğin girişimcileri ya da yöneticileri işletme öğrencilerine hem çevre bilinci aşılayacak hem yol gösterecek ders kitabı ‘Yeşil Muhasebe' yazılmaya başlandı. Bu alanda bir ilk olacak eser önümüzdeki günlerde tamamlanacak ve 22, 23 Eylül tarihlerinde Almanya'nın Lüneburg kentinde gerçekleştirilecek EMAN 20'nci Yıl Konferansı'nda tanıtılacak. 2017'de sonuçlanacak proje, ders kitabıyla sınırlı kalmayacak, ayrıca eğitici animasyonlara ve videolara da yer verilecek.

KÜRESEL FAYDA HEDEFLENİYOR

Proje Koordinatörü Gediz Üniversitesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şevin Gürarda, başta sanayi olmak üzere iş dünyasında sosyal muhasebe ve çevre muhasebesi konularında farkındalığı artırmak istediklerini ifade etti. Yrd. Doç. Dr. Gürarda, yapacakları çalışmalardan tüm dünyanın yararlanmasına imkan tanıyarak küresel çapta fayda oluşmasını arzuladıklarını da dile getirdi, şöyle konuştu: “Çevreci üretime geçilmesi, doğaya zarar veren üretim yöntemlerinin tamamen terk edilmesi yönünde dünya çapında giderek artan bir istek var. Bunun içinşirketlerin, özellikle de üretim yapan sanayi kuruluşlarının sosyal muhasebe ve çevre muhasebesi üzerine eğitim almış kişilerin yönetiminde olması büyük önem taşıyor. Üç ülkeden akademisyenler olarak eğitimle bunu sağlamaya çalışıyoruz.”

KİMLER YER ALIYOR?

AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı'nın Erasmus+ Yükseköğretim Programı Ana Eylem 2 (KA2) Yükseköğretimde Stratejik Ortaklıklar Projesi'nde şu isimler görev alıyor:

Yrd. Doç. Dr. Şevin Gürarda, Yrd. Doç. Dr. Nazlı  Aytuğ Gün, Yrd. Doç. Dr. Aziz Bakay, araştırma görevlileri Abidin Ateş ve Ömer Faruk Özcengiz (Gediz Üniversitesi); Doç. Dr. Lidija Hauptman, Doç. Dr. Matjaz Denac, Yrd. Doç. Dr. Andreja Lutar Skerbinjek (Maribor Üniversitesi-Slovenya); Dr. Philip Beske-Janssen ve araştırmacı Samanthi Luisa Silva (Leuphana Üniversitesi-Almanya)