Sözcü Plus Giriş

Birleşik Krallık’ta Eğitim Ödülleri sahiplerini buldu

Birleşik Krallık’ta yükseköğrenim gören mezunların başarıları Türkiye’de ilk kez düzenlenen “Birleşik Krallık Eğitim Ödülleri’yle kutlandı.

Güncellenme: 15:51, 18/02/2016
Birleşik Krallık’ta Eğitim Ödülleri sahiplerini buldu

Birleşik Krallık'ta Eğitim Ödülleri'nde Profesyonel Başarı Ödülü; mimar, araştırmacı ve akademisyen Sevil Yazıcı'ya verilirken Girişimcilik Ödülü ise ACT Venture Partners'ın kurucusu Okan Kara'nın oldu.

Birleşik Krallık'ta yükseköğrenim gören mezunların başarıları Türkiye'de ilk kez düzenlenen “Birleşik Krallık Eğitim Ödülleri'yle kutlandı.

British Council'ın Birleşik Krallık'ta öğrenim görmüş mezunlara yönelik düzenlediği “Birleşik Krallık'ta Eğitim Ödülleri” (Education UK Alumni Awards), İstanbul'da İngiltere Başkonsolosluğu'nda gerçekleştirilen törenle verildi.

Bu yıl Brezilya, Çin, Hong Kong, Hindistan, Endonezya, Nijerya, Pakistan Suudi Arabistan, Türkiye ve ABD'de verilen ödüller, geçtiğimiz on yıllık süre içinde Birleşik Krallık'ta bulunan üniversitelerde eğitim almış mezunların başarılarını kutlamayı amaçlıyor. British Council'ın Birleşik Krallık'taki yükseköğretim kurumlarıyla birlikte düzenlediği ödüller için Türkiye'de bu yıl sekiz finalist “Profesyonel Başarı Ödülü” ve “Girişimcilik Ödülü” kategorilerinde yarıştı.

Birleşik Krallık'ta Eğitim Ödülleri'nde Profesyonel Başarı Ödülü; mimar, araştırmacı ve akademisyen Sevil Yazıcı'ya verilirken Girişimcilik Ödülü ise ACT Venture Partners'ın kurucusu Okan Kara'nın oldu. Birleşik Krallık ve Türkiye eğitim sektörünün temsilcilerinin katıldığı ödül töreni, İngiltere Başkonsolos Yardımcısı Rafe Courage ve British Council Türkiye Direktörü Margaret Jack'in yaptığı açılış konuşmalarıyla başladı. Törene kendisi de Birleşik Kralıllık'ta üniversiteye gitmiş olan ünlü oyuncu Cengiz Bozkurt da katıldı.

TÜRKİYE’DEN BİRLEŞİK KRALLIK’A HER YIL 11 BİN ÖĞRENCİ GİDİYOR

British Council Türkiye Direktörü Margaret Jack, “British Council, Birleşik Krallık ve Türkiye'den kişi ve kurumlar arasında dostane, bilgiye dayalı karşılıklı bir anlayışın oluşturulması amacıyla kuruldu. Bu yıl Birleşik Krallık'ta Eğitim Ödülleri'nin Türkiye'de ilk kez verilmesi, mezunların başarı hikayelerine tanıklık etmek heyecan ve mutluluk verici. Türkiye'den Birleşik Krallık'a her yıl 11 bin öğrenci gidiyor, bu öğrencilerin 4 bini yükseköğrenimini Birleşik Krallık'ta tamamlıyor. Türkiye'de yükseköğretim alanındaki gelişmelerle bugün 190'ın üzerinde üniversitede 6 milyonu aşkın öğrenci öğrenim görüyor. Türkiye ve Birleşik Krallık arasında hem eğitim hem de işdünyası alanında işbirlikleri güçleniyor. Birleşik Krallık'ta öğrenim görenler kendi alanlarında köklü eğitim birikiminden yararlanıp uluslararası bir bakış açısına sahip olarak kariyerleri için önemli avantajlara sahip oluyor. Bugün finale kalan mezunların önümüzdeki dönemde Birleşik Krallık'ı eğitim için tercih edecek olan öğrencilere ilham vereceğine inanıyorum” dedi.

100’DEN FAZLA OKULUN MEZUNLARI BAŞVURDU 

Birleşik Krallık'ta Eğitim Ödülleri'ne İngiltere, İskoçya, Galler ve İrlanda'daki 100'den fazla okulun mezunları başvurdu. Ödüller, aynı zamanda Birleşik Krallık üniversitelerinden mezun olmuş kişilerden oluşan uluslararası ağın parçası olarak, uluslararası düzeyde yeni iş bağlantıları kurma fırsatı sunuyor.

Profesyonel Başarı Ödülü'nün sahibi olan Sevil Yazıcı, AA Mimarlık Fakültesi'nden 2006 yılında mezun olduktan sonra ünlü mimar Zaha Hadid'in Mimarlık Bürosu'ndan iş teklifi aldı. Sevil Yazıcı'nın tasarım sürecinde verimliliğini artırmak için geliştirdiği yazılım modeli ise doktora çalışmasını tamamlamasının ardından yılın en iyi tezi ödülüne layık görüldü. Model şu anda patent aşamasında.

Girişimcilik Ödülü'nün sahibi olan Okan Kara ise, University College London'da (UCL) İnnovasyon Ekonomisi eğitiminin ardından ACT Venture Partners'ı kurdu. 2013'te yenilikçiliğin finanse edilmesini desteklemeyi amaç edinen, 40 ülkenin üye olduğu devletlerarası EUREKA Network'ün başkanlığını yaptı. Aynı zamanda İnnovasyon Ekonomisi alanında doktora adayı olan Okan Kara'nın bu girişimi Türk üniversitelerinde geliştirilen teknolojilerin ticarileştirilmesinin yolunu açtı. Türkiye'deki 34 üniversite bu girişiminde kendisiyle çalışmayı kabul etti.