‘Bizim Dahiler’ projesi başladı

Açtığı spor okullarıyla her yıl on binlerce çocuğun bedensel gelişimine katkı koyan Konak Belediyesi, uygulamaya geçirdiği ‘Bizim Dahiler’ projesiyle de genç beyinlerin içlerindeki dehayı açığa çıkarmalarına yardımcı oluyor.

‘Bizim Dahiler’ projesi başladı

Konak Belediyesi'nin ‘Her çocuk potansiyel bir dahidir' fikrinden yola çıkarak hazırladığı ‘Bizim Dahiler' projesi başladı. Dünya Zeka Oyunları Federasyonu üyesi Türk Beyin Takımı ile birlikte yürütülen proje ile çocukların zeka oyunları yardımıyla IQ'larını geliştirmeleri sağlanıyor. Konak'ın dezavantajlı bölgelerinde yaşayan çocuklar gözetilerek hazırlanan projeye ilk etapta yaşları 8 ila 12 arasında değişen toplam 120 çocuk katıldı.

HAFTADA İKİ GÜN BİRER SAATLİK DERSLER

Yürütücülüğünü Konak Belediyesi Kadın, Sosyal Politikalar ve Projeler Müdürlüğü'nün yaptığı ‘Bizim Dahiler' projesinde eğitimler Konak Belediyesi'nin Agora, İsmetpaşa, Basmane ve Gültepe semt merkezlerinde veriliyor. Çocuklar uzman eğitmenler gözetiminde haftada iki gün birer saatlik dersler alıyor. Projesi sayesinde çocukların; akıl yürütme ve problem çözme becerilerinin geliştirilmesi, konsantrasyonlarının arttırılması, hızlı düşünme ve karar alma yeteneği kazanmaları, empati geliştirmeleri, sabırlı ve sorumlu olmaları, etkili iletişim kurmaları ve okullarındaki sınavlarda başarılı olmaları hedefleniyor. 6 ay sürmesi planlanan projenin ilerleyen dönemlerde yaygınlaştırılarak sürmesi bekleniyor.

EĞLENEREK ÖĞRENİYORLAR

Dünya Zeka Oyunları Federasyonu Üyesi ve Türkiye Temsilcisi Türk Beyin Takımı eğitmeni Pınar Ertok, Konak Belediyesi ile birlikte yürüttükleri projenin İzmir'de ilk kez uygulandığını söyledi. Çocukların gelişiminde akıl ve zeka oyunlarının çok büyük katkısı olduğunu dile getiren Ertok, “Konak Belediyesi sınırları içinde ilk olarak imkanı olmayan ailelere, çocuklarımıza bu eğitimi ulaştıralım istedik. Şu anda 120 çocuğumuza hizmet veriyoruz. Okul döneminde bu sayının artacağını düşünüyorum. Çocuklar hem eğleniyor hem de öğreniyor. Çok güzel geri dönüşümler alıyoruz. Kendi oyunlarını ve sorularını üretmeye başladılar. Önümüzdeki yıl İzmir'de Türk Beyin Takımı seçmeleri düzenlemek istiyoruz. Bu seçmelere şimdiden çocuklarımızı hazırlamaya başladık” diye konuştu.

Loading...