Boğaziçi rektörü ataması için KHK mı beklendi?

Seçim sisteminin kaldırılmasının ardından Rektörleri tek başına atama yetkisi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk etapta aralarında 4 ay önce rektörlük seçimi sonuçlanmasına rağmen rektör ataması yapılmayan Boğaziçi’nin de bulunduğu 19 üniversiteye, rektör seçecek.

Boğaziçi rektörü ataması için KHK mı beklendi?

Rektörlük Seçimleri, 676 sayılı KHK ile kaldırıldı. Artık üniversitelerde rektör, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından önerilecek olan ve profesör unvanında en az 3 yıl görev yapmış 3 aday arasından Cumhurbaşkanınca atanacak. Bir ay içinde önerilen isimlerden birinin atanmaması ve YÖK'ün de 2 hafta içinde yeni adaylar belirlememesi halinde, Cumhurbaşkanı doğrudan atama yapabilecek. Rektörün görev süresi 4 yıl olacak. Süresi sona erenler aynı yöntemle yeniden atanabilecek.

GÜLAY BARBAROSOĞLU’NUN DURUMU

Boğaziçi Üniversitesi'nde rektör adaylarını belirlemek üzere seçim yapılmış en yüksek oyu mevcut rektör Prof. Gülay Barbarosoğlu almıştı. Ancak seçimlerin üzerinden 4 ay geçmesine rağmen Erdoğan, Barbarosoğlu'nu atamadı. Yeni düzenleme, Boğaziçi'ni de kapsadığı için buradaki seçim yok sayılacak; rektör adaylarını YÖK belirleyip Cumhurbaşkanı'na sunacak.

Erdoğan, Boğaziçi'nin yanı sıra aralarında Ağrı İbrahim Çeçen, Ardahan, Artvin Çoruh, Bartın, Batman, Bitlis Eren, Çankırı Karatekin, Gümüşhane, Hakkâri, Iğdır, Karamanoğlu Mehmetbey, Kırklareli, Kilis 7 Aralık, Nevşehir Hacı Bektaş Veli, Osmaniye Korkut Ata, Siirt ve Yalova Üniversitelerinin de bulunduğu 18 üniversiteye daha rektör atayacak.

Loading...