Sözcü Plus Giriş

Özel okula süresiz kapatma kararı!

Eği­tim­de Fet­hul­lah Gü­len dev­ri­ni ka­pat­ma­ya ça­lı­şan ik­ti­dar, cemaate yakın olduğu ileri sürülen Özel Alpaslan Ali Can Okullarını da kapatıyor.

Güncellenme: 17:55, 30/03/2016
Özel okula süresiz kapatma kararı!

Özel Alpaslan Ali Can İlkokulu, Ortaokulu ve Anadolu Lisesi’nin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından süresiz kapatılması kararlaştırıldı. Kapatma gerekçesi olarak da bulundukları mülke ilişkin kira sözleşmesinin yenilenmemesi gösterildi.

Eği­tim­de Fet­hul­lah Gü­len dev­ri­ni ka­pat­ma­ya ça­lı­şan ik­ti­dar, cemaate yakın olduğu ileri sürülen Özel Alpaslan Ali Can Okullarını da kapatıyor.

Burdur’da faaliyet gösteren ve Fethullah Gülen cemaatine yakın olduğu ileri sürülen Özel Alpaslan Ali Can Okulları’nın süresiz kapatılmasına karar verildi. Kararın uygulanması için valiliğe yazı gönderilirken, Burdur Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram, öğrencilerin mağdur olmaması için kararın 1 Temmuz itibariyle uygulanacağını söyledi.

Burdur merkezdeki Karasenir Mahallesi’nde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı faaliyet gösteren Özel Alpaslan Ali Can İlkokulu, Ortaokulu ve Anadolu Lisesi’nin; bulundukları mülke ilişkin kira sözleşmesinin yenilenmemesi gerekçesiyle 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu’nun 7’nci maddesi uyarınca Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kapatılması kararlaştırıldı. Fethullah Gülen cemaatine yakın olduğu ileri sürülen Özel Alpaslan Ali Can Okulları’nın kapatılmasına ilişkin resmi yazı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdür vekili Kemal Şamlıoğlu imzasıyla Burdur Valiliği’ne gönderildi.

“KAPATILMASIYLA İLGİLİ BAKANLIK EMRİ BİZE ULAŞTI”

Konuyla ilgili açıklama yapan Burdur İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram şunları söyledi:
“Şu ana kadar çalışmalarını ve faaliyetlerini yürüten Özel Alpaslan Ali Can Okulları’na geçen sene ders yılı sonu itibariyle 15 gün geçici kapatma yapıldı. Bununla ilgili eksikliklerinin giderilmesi için süre verildi, ihtar yapıldı. Ama bu süre içerisinde eksikler tamamlanmadı, tamamlanmadığı için tekrar gerekli yasal işlemler yapıldı. Ve bugün itibariyle okulun 1 Temmuz’dan itibaren kapatılmasıyla ilgili Bakanlık emri elimize ulaştı. Bu okul eksiklerini gidermediği sürece, kapatma işlemini 1 Temmuz itibariyle uygulama yapacağız. Bu bakanlığımızın bize gönderdiği bir emirdir. Bu konu kendilerine yasal yollarla tebliğ edilecek.”

“DERS YILI SONUNA KADAR EĞİTİM SÜRECEK”

Öğretmen ve öğrencilerin mağdur edilmeyeceğini vurgulayan Müdür Bayram, “Mağduriyet doğmaması için ders yılı sonuna kadar bu okulda eğitim öğretim faaliyetleri devam edecek. Ama bu tarihten sonra bu öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin başka eğitim kurumlarına aktarılmasıyla ilgili işlemler başlayacak” dedi.

‘MÜLK SAHİBİ TAHLİYE DAVASI AÇMIŞ’

Okulun kapatılmasının kira sözleşmesinin yenilenmemesinden kaynaklandığını vurgulayan Müdür Bayram şöyle devam etti:

“Kira sözleşmesi yapılmamış ve mülk sahibi buranın tahliyesi ile ilgili mahkemeye dava açmış.  Bir kurumun açılabilmesi için gerekli olan şartlardan biri de kira sözleşmesi veya mülkiyetin kendisine ait olmasıdır. Kira sözleşmesini mülk sahibiyle yenilemediği sürece bu okulun açılması söz konusu değildir. Öğrenciler herhangi bir mağduriyet yaşamayacaktır. Öğrenciler velilerinin istedikleri özel öğretim kurumlarına aktarabilirler ya da devlet okullarımızda bu çocuklarımıza yerlerimiz var.” DHA

Yayınlanma Tarihi:13:04,