Sözcü Plus Giriş

CHP’li Özgür Özel’den proje okulu çıkışı!

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, proje okullarında yaşanan öğretmen atamasıyla okulların yok edilmeye, değersizleştirilmeye çalışıldığını belirterek, “Böyle bir hamleyle bu okulları yok etmeyi düşünüyorlarsa Bakan da hükümet de zorlu ve etkin bir mücadeleyi göze alsın. Bunu onların yanına bırakmayız” dedi.

Yurdagül UYGUN
Güncellenme: 17:11, 27/09/2016
CHP’li Özgür Özel’den proje okulu çıkışı!

Bornova Anadolu Lisesi’den mezun olan ve kızı da halen aynı okulda öğrenci olan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, proje okullar konusunu Meclis’e taşıyacaklarını, soru önergeleri vereceklerini ve araştırma komisyonu kurulması için tavsiyede bulunacaklarını söyledi.

Sozcu.com.tr’ye konuşan Özel, “Bornova Anadolu Lisesi’nde yatılı olarak okudum. Her dönem ‘Ah nerede o eski BAL’ denir. Yine de değerinden bir şey kaybetmez. Çünkü Bornova Anadolu Lisesi, İzmir Atatürk Lisesi, Kabataş Erkek Lisesi, Galatasaray Lisesi gibi geleneği olan okulların marka değeri üniversitelerden bile yüksektir. Bu okulların özelliği, okul sonrası öğrencilerin, öğretmenlerin birbiriyle irtibatını kesmemesi ve ilişkilerini sürdürmesi” dedi.

İLGİLİ HABERProje okullarında öğretmen krizi!Proje okullarında öğretmen krizi!

“BU OKULLAR YOK ETME, DEĞERSİZLEŞTİRME PROJESİ”

Bu belirli geleneğe sahip okulların ‘proje okul’ olarak nitelendirildiğini kaydeden Özel, “Ama bu ‘proje okul’ uygulamasının geleneği olan okulları bitirme, işlevsizleştirme, içini boşaltma projesi olduğunu anlamamışız. Bugün yaşananlardan anlaşılıyor ki mesele, bu okulları yok etme, değersizleştirme projesi” diye konuştu.

Özel, dün İzmir Bornova Anadolu Lisesi'nde Eğitim Sen öncülüğünde bir araya gelen öğrenci ve velilerle birlikte 'proje okulu' uygulaması kapsamında öğretmenlerin yerlerinin değiştirilmesine tepki gösterdi.

Özel, dün İzmir Bornova Anadolu Lisesi’nde Eğitim Sen öncülüğünde bir araya gelen öğrenci ve velilerle birlikte ‘proje okulu’ uygulaması kapsamında öğretmenlerin yerlerinin değiştirilmesine tepki gösterdi.

Bu okulları öğrencilerin iki sebepten dolayı tercih ettiğini anlatan Özel, şöyle devam etti: “Marka değeri ve başarılı öğretmen kadrosundan dolayı öğrenciler bu okulları tercih ediyor. Ancak siz bu okullarda deneyimli öğretmen bırakmazsanız, 4 yıl görev yapmış öğretmenleri başka yerlere dağıtırsanız, bu okulların ne olduğu bilmeyen, okulun hafızasına sahip olmayan, kültürüne yabancı öğretmenleri alırsanız, bu kadroyla sonuç almanız mümkün olmaz. Öğretmen için sadece CV’sine yararı olur. Okula faydası olmaz. Yeni öğretmenler elbette gelecek. Ama usta çırak içinde yetişecek. Aksi takdirde hem öğretmen hem de öğrenci için sudan çıkmış balık durumu sözkonusu olur.”

İLGİLİ HABERÖğrenci ve velilerden 'Proje Okulu' uygulamasına tepkiÖğrenci ve velilerden ‘Proje Okulu’ uygulamasına tepki

KIZI SABAHA KADAR AĞLADI

Kızının sabah 5’e kadar hem ağladığını, hem de arkadaşlarıyla sürekli yazıştığını söyleyen Özel, diğer okullardaki öğretmen ve velilerde de büyük bir aldatılmışlık duygusu olduğunu vurguladı.

İLGİLİ HABERCHP'li Böke, 'Proje Okulları'nı Meclis'e taşıdıCHP’li Böke, ‘Proje Okulları’nı Meclis’e taşıdı

KILIÇDAROĞLU BAŞBAKAN’LA GÖRÜŞTÜ

Konuyu Meclis’e taşıyacaklarını anlatan Özel, şunları kaydetti: “ Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu konuyu Başbakan’a anlattı. Başbakan da Genel Başkanımıza konuyu bilmediğini, inceleyeceğini söyledi. Ben de Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ı aradım ve konuyu anlattım. Yılmaz, incelediklerini, bir hata varsa dönebileceklerini söyledi.”

İLGİLİ HABERCHP'li Hilmi Yarayıcı'dan proje okullardaki öğretmen atamasına tepkiCHP’li Hilmi Yarayıcı’dan proje okullardaki öğretmen atamasına tepki

“BUNU ONLARIN YANINA BIRAKMAYIZ”

Bu arada çok sayıda öğretmenin tercih yapmayarak karara direndiğini belirten Özel, “Atamalar her an gerçekleşebilir. Biz bu konuyu Meclis’e taşıyacağız. Arkadaşlarımızın verdiği soru önergeleri var. Ayrıca proje okulları için Meclis’te araştırma komisyonunun kurulmasını talep edeceğiz. 43 proje okulunun başarı nedenleri de dahil, model olması açısından da enine boyuna araştırılmasını istiyoruz. Bu arada Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’la temaslarımız sürecek. Böyle bir hamleyle bu okulları yok etmeyi düşünüyorlarsa Bakan da hükümet de zorlu ve etkin bir mücadeleyi göze alsın. Bunu onların yanına bırakmayız” diye konuştu.

Yayınlanma Tarihi:15:33,