Sözcü Plus Giriş

Danıştay, yandaş yönetici kayırmacılığına ‘dur’ dedi! 

Danıştay, yandaş yöneticilerin görevlendirilmelerinin dört yıl daha uzatılmasının yolunu açan maddeler hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi.

14:31 -
Danıştay, yandaş yönetici kayırmacılığına ‘dur’ dedi! 

Anadolu Eğitim Sendikası (AES) Milli Eğitim Bakanlığı’nın yandaş yöneticilere koruma ve ayrıcalık getirme girişimini yargıya taşımıştı. Görev yapmakta olan ve görevlendirilmelerine ilişkin işlemin hukukla aykırılığı Danıştay tarafından tespit edilmiş olan yandaş yöneticilerin görevlendirilmelerinin dört yıl daha uzatılmasının yolunu açacak maddelere Danıştay ‘dur’ dedi.

Anadolu Eğitim Sendikası (AES), Danıştay kararını ‘AES'in Hukuk Zaferi: Danıştay Yandaş Kayırmacılığını Durdurdu” başlıklı bir yazı ile duyurdu.

“HAKSIZLIĞA VE KAYIRMACILIĞA ‘DUR’ DENDİ”

AES resmi internet sitesinde yayımlanan yazıda şu ifadelere yer verildi: 

“MEB Eğitim Kurumları yöneticilerinin Görevlendirilmelerine Dair Yönetmeliğin 24 üncü maddesinde yapılan değişiklik ile de 657 sayılı yasanın 3. Maddesi ile düzenlenmiş olan liyakat ve kariyer ilkelerine, Anayasa tarafından güvence altına alınmış olan eşitlik ilkesine ve Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun 18.02.2014 gün ve YD İtiraz: 2014/1151 sayılı yürütmenin durdurulması kararına aykırı olacak şekilde; halen görev yapmakta olan ve görevlendirilmelerine ilişkin işlemin hukukla aykırılığı Danıştay tarafından tespit edilmiş olan yandaş yöneticilerin görevlendirilmelerinin dört yıl daha uzatılmasının yolu açılmıştır.

Sendikamız bu hukuksuzluk karşısında sert tepki göstermiş ve değişikliğe ilişkin yönetmeliğin 2 ve 3 üncü maddelerinin değiştirilmesine ilişkin 27.01.2016 gün ve 29606 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan“MEB Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik” in 2 ve 3. Maddelerinin yürütülmesinin durdurulması ve iptali için Danıştay nezdinde dava açmıştı.

Danıştay nezdinde 2016/288 dosya numarası ile görülen davada, yürütmenin durdurulmasına karar verilmiş olup, haksızlığa ve kayırmacılığa dur denilmiştir. Anadolu Eğitim Sendikası olarak haksız uygulamaların karşısında durarak, takipçisi olmaya devam edeceğiz.”

Son güncelleme: 14:57 31.05.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more