Sözcü Plus Giriş

Darüşşafaka eğitimde fırsat eşitliği için gönüllü arıyor

Darüşşafaka Cemiyeti, eğitimde fırsat eşitliği için yürüyecek ya da koşacak gönüllüler arıyor. Darüşşafaka, bu koşuyla bu yıl okuluna başlayan 121 öğrenciden 48'inin eğitimine destek için 480 bin TL'nin toplanmasını hedefliyor.

12:07 -
Darüşşafaka eğitimde fırsat eşitliği için gönüllü arıyor

Darüşşafaka Cemiyeti, 13 Kasım’da düzenlenecek 38. Vodafone İstanbul Maratonu’nda eğitime destek için yardıma koşacak gönüllüler arıyor. Toplumsal dayanışmaya ilham kaynağı olan Adım Adım oluşumuna bu yıl katılan Darüşşafaka Cemiyeti’ne destek vermek isteyenler, “İyilik Peşinde Koş” (İPK) platformuna üye olarak yardımseverlik koşularına katılabiliyor. Darüşşafaka için koşarak ya da yürüyerek bağış toplayan gönüllüler, İPK sistemi sayesinde topladıkları bağış miktarını ve destekçilerini kolaylıkla takip edebiliyor.

Maratonla, Darüşşafaka’ya 2016-2017 eğitim ve öğretim yılında başlayan 121 öğrenciden 48’inin eğitimine destek için 480 bin TL’nin toplanması amaçlanıyor. “Söz konusu eğitimse yardıma koşarım” diyen gönüllüler başvurularını 38. Vodafone İstanbul Maratonu'nun web sitesinden yapabilir. Maratonda koşmak için başvurular 30 Eylül’de sona ererken, halk yürüyüşünün başvuruları ise 2 Kasım’da başlıyor.

Diğer yandan, Türkiye'nin eğitim alanındaki ilk sivil toplum kuruluşu olan Darüşşafaka Cemiyeti, annesi veya babası hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz ve yetenekli öğrencilere kaliteli eğitim olanağı tanıyarak yaşamlarını değiştiriyor. “Eğitimde fırsat eşitliği” misyonuyla 1863 yılından bu yana çalışan Cemiyet, bugüne kadar binlerce çocuğun Darüşşafaka Eğitim Kurumları'nda çağdaş koşullarda okumasını ve yükseköğrenimleri esnasında burs almasını sağladı. Tarihi boyunca ülkenin gelişiminin bireylerin gelişmesine paralel olacağı ilkesiyle hareket eden ve “eğitimle değişen yaşamlar” misyonunu benimseyen Cemiyet, 10 yaşında ailelerinden emanet aldığı çocukların; Atatürk ilkelerine bağlı, yaşam boyu öğrenen, araştıran, sorgulayan, çağdaş, özgüvenli ve topluma karşı sorumlu bireyler olarak yetişmesini sağlıyor. Bugün Türkiye'nin dört bir yanından sınavla seçilen bine yakın öğrenci, İstanbul Maslak'taki Darüşşafaka Eğitim Kurumları'nda 9 yıl boyunca tam burslu ve yatılı okuyor. Yabancı dil ağırlıklı, kaliteli bir eğitim sürecinden geçen öğrenciler, sosyal ve kültürel anlamda da tam donanımlı bireyler olarak yetişiyor.

2015 yılında Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi (ECOSOC) tarafından Özel Danışmanlık Statüsü'ne layık görülen Darüşşafaka Cemiyeti, yine Birleşmiş Milletler'in en büyük sosyal sorumluluk projelerinden biri olan UN Global Compact'in de üyesi. Cemiyet, ilk kez 2013'te bağımsız kurumsal yönetim derecelendirme çalışması yaptırarak yönetiminin şeffaflığını, hesap verebilirliğini ve sürdürülebilirliğini belgeleyen ilk sivil toplum kuruluşu olmuş, üç yıl önce 10 üzerinden 8,4 olan notunu 2016 yılında 9,29’a yükseltti.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more