Devlet yurttan attı 4 genç intihar etti

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, devlet yuva ve yurtlarında yetiştirilen çocukların yurttan ayrıldıktan sonraki süreçte yaşadıklarına ilişkin TBMM’ye Meclis araştırma önergesi verdi.

Devlet yurttan attı 4 genç intihar etti

Bakan, basına yansıyan intiharları hatırlatarak “Devlet ile ilişkisi kesilen gençlerin kendi yaşamlarını idame ettirmeleri konusunda tekinsiz ve belirsiz bir süreç içerisinde kaldıklarını görüyoruz. Bu gençlerden bir çoğu çalışacak bir iş, barınacak bir yer bulamadıkları için sokağa düşüyor, suça meylediyor. Aralarında şanslı olup, hayatını sürdürecek iyi bir iş ve maddi olanaklar bulabilenler ise ihtiyaç duyduklarında başvuracak manevi bir dayanak bulamadıkları için kendilerini boşlukta hissediyor. Bu eksikliğin üstesinden gelemeyenler de hayatına son veriyor. Sadece Ankara'da son 40 günde yurttan ayrılan 4 genç intihar etti” diye konuştu.

İLGİLİ HABERYandaş sendikalar bile Ergülü öğretmenin ölümüne isyan ettiYandaş sendikalar bile Ergülü öğretmenin ölümüne isyan etti

Devletin yurtlarında büymüş gençlerin hayatlarının baharında intihar ettiğini söyleyen Murat Bakan şöyle devam eti: “Biri evinde kendini asıyor, diğeri evinin balkonundan kendisini bırakıyor. Bu konuda ülkemizdeki korunmaya muhtaç çocuk ve gençlerin bakımı konusundaki kanun ve yönetmeliklerin işlerliğinin sağlanması, eksiklerin ortaya çıkarılması gerekiyor. Çağrı yapıyorum, devlet yurtlarıyla ilişiği kesilen genç insanların topluma kazandırılması, suça meyletmelerinin ve intiharlarının durdurulması için gelin parlamento çatısı altında ortak akıl çerçevesinde çalışalım.”

Loading...