Dünyanın en güçlü yükseköğretim sistemleri açıklandı

'Dünyanın En Güçlü Yükseköğretim Sistemleri' açıklandı. Suudi Arabistan'ın 36. sırada olduğu listede Türkiye 39. sırada yer aldı. 

Dünyanın en güçlü yükseköğretim sistemleri açıklandı

İngiltere merkezli Quacquarelli Symonds (QS) kuruluşu, ‘Dünyanın En Güçlü Yükseköğretim Sistemleri” 2016 sonuçlarını ilan etti. ABD’nin 100 tam puanla birinci olduğu sıralamada, Türkiye 50 ülke arasında 39’uncu oldu.

qs_siralama_2

Dünya üniversitelerini derecelendirme kuruluşu QS, ‘Dünyanın En Güçlü Yükseköğretim Sistemleri 2016' sıralamasını açıkladı. En yüksek puanı alan ülke 100 tam puanla ABD olurken, 9.2 ile Pakistan 50 ülkelik listenin son sırasında yer aldı. 26.1 puanlı Türkiye’nin sıralamadaki yeri ise 39…

QS , 50 ülkenin yer aldığı yükseköğretimde dünyanın en güçlü sistemlerini değerlendirirken, üniversite sıralamalarındaki durumlarını, öncü yükseköğretim kurumlarının performansları ve bu alanda yapılan ulusal harcamalar gibi kriterleri dikkate alıyor.

3 ASYA ÜLKESİ İLK 10’DA YER BULDU

Sıralamada ABD 100 tam puanla birinci sıraya yerleşirken, İngiltere 98.5 puan ile ikinci ve Almanya 94 puanla üçüncü oldu. Avustralya, Kanada, Fransa, Hollanda’nın ardından hızlı büyüyen ekonomileri ile 3 Asya ülkesi de ilk 10’da yer aldı. Çin’in 8. sıraya yerleştiği sıralamada, Güney Kore 9. ve Japonya 10. oldu.

SUUDİ ARABİSTAN 30, TÜRKİYE 39’UNCU SIRADA!

Yükseköğretim derecelendirme kuruluşu QS’in 50 ülke arasındaki ‘Dünyanın En Güçlü Yükseköğretim Sistemleri 2016' sıralamasında,  ne yazık ki Türkiye üst sıralarda yer alamadı. 26.1 puanla Çek Cumhuriyeti'nin ardından 39'uncu sırada yer alan Türkiye, Suudi Arabistan’ın da gerisinde kaldı.

İŞTE O SIRALAMA:

 

top50-qs-İ

Loading...