Eğitim-iş: AKP’nin eğitimi dinselleştirme politikaları devam edecek!

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi branşı son yıllardaki "başarısını" korudu. Eğitim-iş, "Bu, eğitimin dinselleştirilmesi politikaları devam edeceğinin gösterges

Eğitim-iş: AKP’nin eğitimi dinselleştirme politikaları devam edecek!

Milli Eğitim Bakanlığı, 2016 Şubat döneminde yapılacak 30 bin öğretmen ataması için başvuru ve atama duyurusunda branş dağılımını açıkladı. Açıklamaya göre en fazla atama, sınıf, İngilizce ve din kültürü ahlak bilgisi öğretmenliği için yapılacak.

Eğitim-İş Başkanı Veli Demir, Milli Eğitim Bakanlığı'nın Şubat dönemi öğretmen atamaları branş dağılımına ilişkin, “Birçok branşta öğretmen ihtiyacı olmasına rağmen, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi branşının ilk sırada olması siyasi iktidarın eğitimin dinselleştirilmesi politikalarının devam edeceğinin açık bir göstergesidir” dedi.

Demir, Bakanlığı “ihtiyacı karşılayacak atama yapamadığı” sözleriyle eleştirirken, ataması yapılmayan 400 bin civarındaki öğretmenden, 37 bininin Eylül 2015'te atandığını, 30 bininin ise Şubat 2016'da atanacağını belirtti.

Geriye kalan yüz binlerce işsiz öğretmenin ya tekrar KPSS'ye gireceğini ya da farklı alanlarda çalışacağını kaydeden Demir, “Bu durumda eğitimin niteliğinin artmasını beklemek mümkün değildir. Nitelikli bir eğitim ancak öğretmenlerin yetiştirilme ve atanmaları sürecinin sağlıklı bir şekilde planlanması ile mümkün olur” açıklamasında bulundu.

“ASLAN PAYI YİNE DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ ÖĞRETMENLERİNİN”

MEB'in açıkladığı kontenjan listesini, “Daha önceki atamalarda olduğu gibi aslan payı yine Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerine ayrılmıştır” sözleriyle eleştiren Demir, şunları aktardı:

“544 İmam Hatip Lisesi meslek dersleri öğretmeniyle birlikte toplam 3 bin 362 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni atanacaktır. Eylül 2015'te atanan 4 bin 536 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeniyle birlikte bu eğitim öğretim yılında atanan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni sayısı 7 bin 898 olmuştur. Buna karşın, fizik öğretmenliğine 402, kimyaya 432, biyolojiye 701, görsel sanatlara 404, müziğe 551 kontenjan ayrılmıştır.”

Birçok branşta öğretmen ihtiyacı olmasına rağmen, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi branşının ilk sırada olmasını “Siyasi iktidarın eğitimin dinselleştirilmesi politikalarının devam edeceği” sözleriyle değerlendiren Demir, açıklamasında “4+4+4 eğitim sistemi ile seçmeli din derslerinin konulması, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerinin özellikle yönetici olarak atanmaları bu branşa olan ihtiyacı artırmıştır. Yine ortaokullarda derse giren Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerinin ilkokulda okutulan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine de girmesi, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bilinçli olarak planlanmış bu nedenle de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni ihtiyacı ortaya çıkarılmıştır. Bu durum hükümetin eğitimde uyguladığı ayrımcı politikaların bir sonucudur” ifadelerini kullandı.

“DİNİ İÇERİKLİ DERSLER HAFTADA 10 SAATE KADAR ÇIKABİLİYOR”

Bugün okullarda bilim ve fen dersleri ile spor ve sanat derslerinin sayısı düşerken Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinin sayısının sözde seçmeli ama gerçekte zorunlu dini içerikli derslerle haftada 10 saate kadar çıkabildiğini kaydeden Demir, şu açıklamalarda bulundu:

“Bu durumun olumsuz etkileri TEOG kapsamındaki derslerin Türkiye ortalamalarında kendini oldukça net ortaya koymuştur. TEOG kapsamındaki derslerin Türkiye ortalamasına bakıldığında Matematik dersinin not karşılığının 1, Fen Bilgisi dersinin 2, Türkçe dersinin ise 3 olduğu buna karşılık Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin not karşılığının ise 4 olduğu görülmektedir. Bu not oranları uluslararası düzeyde yapılan PİSA sınavlarındaki başarısızlığımızın nedenlerini de ortaya koymaktadır.

Eğitim-İş olarak 4+4+4 12 Yıllık Kesintili Eğitim Yasası gündeme geldiğinde, bu iktidarın temel hedefinin okullarımızın hepsini medreseye çevirmek olduğunu söylemiştik. Bu atamalar, bu konudaki düşüncelerimizi doğrulamaktadır. Süreci izlemeye ve haksızlıklara karşı çıkmaya devam edeceğiz.” ANKA

Loading...