Sözcü Plus Giriş

Eğitim-İş’ten Nurettin Topçu’nun kitabına tepki

Eğitim-İş Sendikası Bursa Şubesi, Mili Eğitim Bakanlığı'nın öğretmenler için düzenlediği yaz seminerleri programına, Nurettin Topçu'nun 'Türkiye'nin Maarif Davası' adlı kitabını eklemesine tepki göstererek katılmadı.  

Güncellenme: 15:17, 29/06/2016
Eğitim-İş’ten Nurettin Topçu’nun kitabına tepki

Eğitim-İş Sendikası Bursa Şubesi üyeleri yaz seminerlerinin verildiği Necatibey Kız Meslek Lisesi önünde toplanarak basın açıklaması yaptı. Konuşmasına İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki terör saldırısını kınayarak başlayan Eğitim-İş Sendikası Bursa Şubesi Başkanı Özkan Rona, mevcut iktidarın vatandaşların can güvenliğini sağlamak yerine, eğitimde gerici ve köklü dönüşümleri sağlamak için çabaladığını öne sürdü. Rona şöyle dedi:

“Bu adımlardan bir tanesinin de bugün Türkiye’deki bütün okullarda aynı anda Nurettin Topçu adlı Cumhuriyet eğitimine karşı, harf devrimine karşı, karma eğitime karşı fikirleri savunan sözde düşünürün fikirlerinin, öğretmenlere seminer konusu olarak verilmesi tanıtılmasıdır. Atatürk ilke ve devrimleriyle Cumhuriyetin ve devrim kanunlarının temel düşüncelerine aykırı düşünceleri ile bilinen Nurettin Topçu’nun ‘Türkiye’nin Maarif Davası’ kitabı öğretmenlerin yaz dönemi seminer konusuna eklenmiştir.”

‘KADIN EVDE ÇOCUK BAKSIN’ ZİHNİYETİ

Nurettin Topçu’nun kitabında karma eğitime karşı çıktığını, okulların kız- erkek olarak cinsiyetlere göre ayrılmasını savunduğunu söyleyen Özkan Rona şöyle devam etti:
“Nurettin Topçu Kadınların özgürlüğünü eleştirmekte, kadının tek kimliğinin annelik olduğunu vurgulamakta, kadının evde çocuk bakması ile erkeklerin işsizlik sorununun da çözüleceğini savunmaktadır. Bugünkü okullarda Arap aşısından uzaklaşarak batının taklitçiliği yapıldığını ileri sürmekte, her mahallede anne okullarının kurulmasını v e 3-5 yaş arası çocuklarla annelerini yetiştiren, Kur’an eğitimi veren merkezlerin oluşturulması gerektiğini savunmaktadır.”

‘GÖRÜŞLERİNİ BENİMSEMİYORUZ’

Sendika olarak Cumhuriyet eğitimine karşı, karma eğitime karşı, harf devrimine karşı, bilime karşı medrese eğitimini savunan Nurettin Topçu’nun görüşlerini benimsemediklerini kaydeden Özkan Rona şunları söyledi:

“Milli Eğitim Bakanlığı’nın, eğitimde dönüşümü Topçu’nun fikirleri çerçevesinde geliştirmeye çalışması çabasını da hep birlikte protesto ediyoruz. Laik eğitim, Çağdaş eğitim, bilimsel eğitim mücadelesine de devam edeceğiz. Bugün burada hem Eğitim-İş sendikalı arkadaşlarımız hem de Eğitim-Sen üyesi arkadaşlarımız semineri protesto etmişlerdir ve içeride bu yapılan çalışmaları izlemeyerek tavır geliştirmişlerdir.”

 

DHA

Yayınlanma Tarihi:14:41,