Sözcü Plus Giriş

Ehliyet sınavı soruları işaret diline çeviriliyor

Milli Eğitim Bakanlığı, ehliyet sınavı sorularının işitme engelli adaylar için işaret diline çevrileceğini ve video çekimlerinin yapılacağını duyurdu.

Güncellenme: 18:20, 29/03/2016
Ehliyet sınavı soruları işaret diline çeviriliyor

Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursiyerleri Sınavları'nda (MTSKS) işitme engelli adayların sınav sorularından kaynaklı engellerini ortadan kaldırmak amacıyla soruların işaret diline çevrilmesi ve video çekimlerinin yapılması için çalışma başlatıldı. İşaret diline çevrilebilen ilk sanal sınav uygulaması ise bu yılın Nisan ayı içerisinde yapılması planlanıyor.

ss

 

MEB Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursiyerleri Sınavları'nda (MTSKS) işitme engelli adayların sınav sorularından kaynaklı engellerini ortadan kaldırmak amacıyla soruların işaret diline çevrilmesi ve video çekimlerinin yapılması için çalışma başlatıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yer alan haberde şu ifadelere yer verildi: 

ENGELLİLERİN BİR ENGELİ DAHA KALKIYOR

“Bilindiği üzere işitme engelli adayların bazı cümleleri anlayabilmeleri, ancak jest ve mimiklerle bütünleştiği taktirde mümkün olabiliyor. Bu kapsamda, e-sınav uygulaması yazılımının iştme engellileri tanımlayacak niteliğe kavuşturulması işlemleri tamamlandı. Yüzlerce sorunun ise, işaret diline çevrimi gerçekleştirilerek videolu çekimi yapıldı.

Ayrıca, MTSKS e-sınav uygulama kılavuzunun işaret diline çevrilmesi ile soruların işitme engellilerin anlayacağı ek ve köklere göre yeniden yazılması çalışmaları devam ederken, e-sınavda işitme engeli tanımlanmış adaylara soruların işaret diliyle videolu anlatımlarının da gösterilebilmesi çalışmaları sürüyor.

Yapılan çalışmayla, 2016 yılında açılması planlanan 17 ildeki e-sınav salonlarında işitme engelli adayların Ankara'ya gelmek zorunda kalmadan sınava alınabilmeleri sağlanacak.
Daha önce sadece Ankara'da işaret dili bilen gözetmeler eşliğinde sınava girebilen işitme engelli adaylar, böylece kendilerine en yakın ildeki e-sınav salonunda sınava girebilecek. Bu uygulamayla engellilerin bir engeli daha ortadan kaldırılmış olacak.”