Sözcü Plus Giriş

FETÖ kitapları ve yayınevleri Meclis’e taşındı

CHP’li Yarkadaş, FETÖ soruşturmaları kapsamında kapatılan yayınevleri ve basılan kitapları Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a sordu.

16:29 -
FETÖ kitapları ve yayınevleri Meclis’e taşındı

Bütün ders kitapları tekrar incelendi, sorun tespit edilen 58 kitap yeniden basıldı. CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından bakanlıkta yürütülen soruşturmaları TBMM gündemine taşıdı.

Yarkadaş, “FETÖ soruşturması kapsamında kapatılan yayınevlerinden 2002-2016 yılları arasında alınan kitap sayısı ve yapılan ödeme miktarının ne kadar olduğunu merak ediyoruz, umarım bakanlık bu konuda kamuoyunu aydınlatan bir cevap verir” şeklinde konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı: İhraç edilen öğretmenler tarafından yazılan bazı ders kitaplarında direkt anlaşılmayan ancak FETÖ’ye ait kavramları çağrıştıran bilinçaltına yönelik mesajlar belirlendi.

Hakan Şükür'ün adı kitaplarda geçiyor muydu?

CHP'li Yarkadaş, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

1- FETÖ soruşturması kapsamında kapatılan yayınevlerinden 2002-2016 yılları arasında ne kadar kitap alınmıştır? Kitaplar karşısında ne kadar ödeme yapılmıştır?

2- 17-25 Aralık 2013'ten sonra ilgili yayınevlerinden kitap alınmış mıdır?

3- Sorun tespit edilen ve yeniden basılan 58 kitap kaç öğrenciye dağıtılacaktır?

4- 15 Temmuz hain darbe girişimi öncesi ve sonrası basılan kitaplarda hangi bilimsel ve teknik kriterler göz önüne alınmıştır?

5- Sorun tespit edilen kitaplar arasında eski futbolcu Hakan Şükür'ün adının geçtiği bir ders kitabı olduğu doğru mudur? Hakan Şükür'ün adının geçtiği kitap basıldıktan sonra toplatılmış mıdır? Toplatıldıysa bunun kamuya verdiği zarar ne kadardır? Konu kitaptan kaç adet basılmıştır?

6- Sorun tespit edilen kitapların bütçeye maliyeti ne kadardır? Bu zararı vatandaşın sırtına yükleyen sorumlular açıklanacak mıdır?

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more