Sözcü Plus Giriş

14 yaşındaki genç bilim adamı Adem Atalay Hüryaşar’ın 20’dan fazla ödülü var

Lise 2. sınıf öğrencisi Adem Atalay Hüryaşar bilim ve teknoloji dalında 20’den fazla ödül sahibi oldu. Eserleriyle teknoloji devi Google ve Apple’ın da dikkatini çeken Hüryaşar gelecekten umutlu...

Murat AYDIN
09:35 -
14 yaşındaki genç bilim adamı Adem Atalay Hüryaşar’ın 20’dan fazla ödülü var

Adem Atalay Hüryaşar henüz 14 yaşında. Beyoğlu Anadolu Lisesi 2. sınıf öğrencisi… Daha ilkokula başlamadan yaptığı çalışmalarla geçen zaman zarfında genç bir bilim adamı olarak ödül üstüne ödül aldı. Yaptığı projelerle herkesi hayrete düşürdü. Ödüllerini kurumlardan aldığı sertifikalarla zenginleştirdi. Esnaf bir babanın 3 çocuğundan en küçüğü olan Atalay Hüryaşar’ın bir projesi Google’ın ilgisini çekti ve şirketin merkezine davet edildi. Yine başka bir projesi ise teknoloji devi Apple tarafından dikkate alınarak Amerika’ya davet edildi. Atalay’ın, Google tarafından beğenilen projesi Amerika’nın Kuzey Kaliforniya’daki Silikon Vadisi’ndeki birçok şirketin de ilgisini çekiyor.

ALKOLLÜ İSEN ARACIN ÇALIŞMIYOR

Genç yaşına rağmen önemli projelere imza atan ve dünya devlerinin ilgisini çeken Adem Atalay Hüryaşar ile babası Süleyman ve annesi Zerrin Hüryaşar’ın da bulunduğu bir ortamda görüştük. Atalay’ın ödül ve sertifikalarını bir masa üzerine sığdıramadık. Oğlunun daha bu yaşta elde ettiği başarı ile doğal olarak gururlanan anne ve baba gelecekten çok umutlu.

Atalay, daha 9 yaşında Steva Jobs’tan etkilenerek yazılım ve proje çalışmalarına başladığını anlattı. Atalay’ın en önemli projelerinden biri, alkollü araç kullanımı ile ilgili. Projeye göre, alkol sınırın üzerinde ise sürücü aracını çalıştıramıyor. Çünkü aracın anahtarının motoru çalıştırması için sürücünün önce alkolmetre niteliğindeki araca yerleştirilmiş noktaya üflemesi gerekiyor. Atalay, ‘Her eve bir baraj projesi’ ile üç ödül birden aldı. Yine ‘Radyasyona karşı bitkisel tim’ projesi ile de 3 farklı yarışmada ödül kazandı.

AMBULANSLARA ÖNCELİK

Türkiye’de özellikle büyük kentlerde yaşanan trafik sorunu da Atalay’ın dikkatinden kaçmamış. Atalay bu konuda da ambulansların yolunu açan ‘Trafik kapanı’ projesini geliştirdi. Kırmızı ışıklarda ortaya çıkan kapan projesi birçok yerde sergilendi ve ödül aldı.

100 PROJEDEN BİRİ

Michelson İnterferometresi projesi Google’ın dikkatini çekti ve düzenlenen bilim fuarında seçilen 100 projeden biri oldu. Aynı zamanda teşvik ödülü aldı. Bu proje, bilgisayar arayüzü kullanılarak ince filmlerin kalınlığının hesaplanmasını sağlıyor.

Atalay’ın yaptığı projelerin teknoloji bilim ve sosyal alanı birleştirmesi de başka dikkat çekici yönü. Atalay, sokak hayvanları ile ilgili yaptığı ‘Bir kap da sen koy’ projesi ile de dikkatleri üzerine çekti. Hayvanlar için akıllı mama kapları tasarlayan Atalay, bu projesi ile 48 saat içinde 3 farklı ödül aldı.

BAKLAVA KESEN ROBOT

Gaziantep’te düzenlenen bir yarışmaya ise baklava kesen robotla katılan genç bilim adamı burada da ödüllendirildi. Atalay’ın çalışmaları bitmiyor. Sürekli üretiyor. Yine sosyal bi proje olarak görme engellilerin yardımına koşan Atalay, 3D ses kullanarak yaptığı mobil oyunla gündeme geldi.

APPLE PEŞİNİ BIRAKMADI

Apple’ın Ipone telefon sistemine uygun bir yazılım da yapan Atalay, bu proje ile enerji kaybını önlerken, adeta sahibini tanıyan telefon geliştirdi. Telefon şarjı ayarlanan yüzdenin altına düştüğünde internet ve şarjı bitiren açık programları otomatik olarak kapatıyor. Bu projesi için Silkon Vadisi’ne davet edildi.

IŞIK OKULLARI’NA TRANSFER

Şimdi ise Microsoft’un dikkatini çeken bir poje üzerinde çalışıyor genç bilim insanı. Atalay’ı bu çalışmaları bu kadar ödülüne rağmen devlet kurumları keşfedemedi ama Işık Üniversitesi ‘Genç Girişimciler’ projesi çerçevesinde gördü ve değerlindermeye aldı. Işık Okulları tam burslu olarak Atalay’ın eğitimini üstlendi. Genç bilim insanı Atalay artık Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Okulları’nın öğrencisi.

Son güncelleme: 14:17 13.02.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more