‘İçerde Çocuk Var’ projesi ilk meyvesini verdi

Bu anaokulunda SMS atan çocukların da katkısı var. 'İçerde Çocuk Var' projesi ilk meyvesini verdi ve çocukların yüzlerini güldürdü.

‘İçerde Çocuk Var’ projesi ilk meyvesini verdi

Türkiye'deki 8 kadın cezaevinde yaklaşık 5 bin kadın mahkum var. Mahkum anneleriyle birlikte cezaevinde kalmak zorunda olan 0-6 yaş arası çocuk sayısı ise 421….  En temel gelişim süreçlerini cezaevi koşullarında geçiren bu çocuklar ne yazık ki her türlü olumsuzluğa da tanıklık ediyor.  

Bu anaokulunda SMS atan çocukların da katkısı var. ‘İçerde Çocuk Var’ projesi ilk meyvesini verdi ve çocukların yüzlerini güldürdü.

Anneleri cezaevinde olduğu için parmaklıklar arasında yaşamak zorunda kalan 0-6 yaş arası çocukların oyun ve eğitim imkanlarının iyileştirilmesi için başlatılan İçerde Çocuk Var Projesi ilk meyvesini verdi.

Proje kapsamında toplanan bağışlar sayesinde İstanbul Bakırköy Kadın Cezaevi'ndeki anaokulu tamamen yenilendi. Artık çocukların rengarenk oyun parkları, kum havuzları, bisiklet parkurları, modern sınıfları ve özgürce koşuşturacakları bir bahçeleri var.

Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı çatısı altında yaklaşık 1 yıldır yürütülen, “İçerde çocuk var” projesinin amacı, işte bu çocukların hayatına dokunarak geleceğe dair umutlarını yeşertmek. Çocuklara eksiksiz bir anaokulu ortamı oluşturup, özgür bir yaşam alanı yaratmayı hedefleyen proje, ilk günden itibaren her kesimden büyük destek gördü. Özellikle çocuklar ve gençler, “Yuva” yazıp 4528'e SMS atarak projeye bağışta bulunurken, pek çok inşaat şirketi ve anaokulu sahibi de kampanyaya desteğini esirgemedi. Projenin ilk hedefi, 0-6 yaş arası 69 çocuğun yararlandığı Bakırköy Kadın Cezaevi'ndeki anaokulunu yenilemekti. Toplanan bağışlar sayesinde bu hedef gerçekleşti ve artık buradaki çocukların, en iyi anaokullarının sahip olduğu koşullarda bir anaokulları var.

Baştan aşağı yenilenen Bakırköy Kadın Cezaevi Adalet Anaokulu'nun açılışı dün törenle yapıldı. Açılışa katılan Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, ceza ve infaz kurumlarında son 10 yılda bireyi odağa alan dönüşüm çalışmalarının yapıldığını, bu bağlamda “içeride” yapılan çalışmaların “dışarıda” yapılan çalışmalardan çok daha değerli olduğunu vurguladı. Yıldırım, “Ceza ve infaz kurumları toplumun sosyal sorumluluk alanlarıdır. Bizimle birlikte elini taşın altına sokan Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı'nın katkılarıyla çocuklarımıza daha modern imkanlarla hizmet vermeyi sürdüreceğiz” dedi.

” PROJE FARKINDALIK YARATTI”

Açılışta kısa bir konuşma yapan Bakırköy Cumhuriyet Başsavcısı Selami Hatipoğlu da “Uçurtmayı Vurmasınlar” filminden örnekler vererek, “Hayatta tutunacak dal arayan çocuklarımıza kök olacak bir eğitim yuvası veriyoruz. Kocaman çayırların ne olduğunu bilmeyen yavrularımıza hiç olmazsa okul bahçesindeki çayırlarla tanışma fırsatı yaratıyoruz” diye konuştu. Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı Başkanı Nevin Özgün ise projenin geldiği noktadan çok memnun olduklarını belirterek emeği geçen herkese çok teşekkür etti. Özgün, “Projenin bir hedefi de toplumun bu sorun alanını fark ederek harekete geçmesini sağlamaktı. Şimdiden farkındalık yaratılmış görünüyor. Çok mutluyuz” dedi.

Konuşmaların ardından kurdele kesildi. Okulda eğitim alan çocuklar, yetkililerle birlikte gökyüzüne balon uçurdu.

OYUNA VE YEŞİLE DOYACAKLAR

Adalet Bakanlığı'nın izni ve işbirliğiyle yapılan proje kapsamında anaokulundaki kaplama malzemelerinden yağmur oluklarına kadar herşey yenilendi. Projedeki uzman ekip, cezaevi yönetimi, MEB eğitimcileri ve Adalet Bakanlığı yetkililerinin görüşleri doğrultusunda bina cephesi bir anaokuluna yakışır şekilde renkli kaplamalarla tekrar dizayn edildi. Dış alandaki tüm zeminler yenilendi, kum havuzu, bisiklet parkuru ve oyun parkı yapıldı. Açık alanda ders yapmaya olanak sağlayacak alanlar oluşturuldu. Bahçede mevcut ağaçlar korunarak, yeni bitkiler eklendi. Yeşil alanda platformlar yapıldı, küçük bir amfitiyatro bölümü oluşturuldu. Sulama sistemi kuruldu. Bahçe ve bina aydınlatması yeniden yapıldı. Çocuklara uygun şekilde bina çevresine renkli çitler döşendi, böylece anaokuluna kontrolsüz girişler engellendi.

SINIFLAR BAŞTAN YARATILDI

Anaokulunun içinde, alanın daha fonksiyonel halde kullanılması için gerekli duvar değişiklikleri yapıldı. Endüstriyel bir mutfak, 0-3 yaş çocukların da faydalanabileceği bir sınıf oluşturuldu. Sınıflar baştan dekore edildi, mobilyalar yenilendi, duvar üstü grafikler yapıldı, mekanda hijyenik zemin kaplamaları kullanıldı, tuvaletler sıfırdan yapıldı. İç mekan duvarlarında farklı renk ve boyutlarda yuvarlaklar yapılarak, çocukların renk ve boyut kavramlarının geliştirilmesi hedeflendi. Tüm mekanlarda modern ve çağa uygun tasarımlar yapılmaya çalışıldı ve buna göre malzemeler seçildi. Birçok mekanda, özellikle de mobilyalarda, hazır malzeme almak yerine, yerine göre tasarımlar ve imalatlar yapıldı.

SIRADA GEBZE VE SİVAS VAR

Projenin hedefi Bakırköy'den başlayarak, Türkiye’deki 8 kadın cezaevinde anneleriyle birlikte yaşayan çocukların hepsi için gelişimlerine uygun imkanlara sahip sosyal yaşam alanları yaratmaktı. Dolayısıyla projenin ikinci durağı Gebze ve eş zamanlı olarak Sivas olacak. Sonrasında Kocaeli, Samsun, Denizli, Adana ve Ankara var.

Projeyle ilgili detaylı bilgiye www.icerdecocukvar.com sitesinden ulaşabilirsiniz.

Loading...