Lisansüstü eğitime ilgi giderek artıyor

Yükselen değer lisansüstü eğitim. Yöneticiler ve çalışanlar, yıllar sonra yeniden öğrenci sıralarına oturuyor, yüksek lisans ya da doktora öğrenimi görüyor

Lisansüstü eğitime ilgi giderek artıyor

Eğitim düzeyi yükseliyor, bu tablo gelecek için umut aşılıyor. Hem kamu hem de özel sektör yöneticileri ile çalışanları, öğrenim düzeylerini ve kariyerlerini yükseltebilmek amacıyla üniversiteye geri dönüyor. Yıllar sonra yeniden sıralara oturuluyor, gündüzleri yoğun iş mesaisinin ardından akşamları da öğrencilik mesaisi başlıyor.

Yöneticiler ve çalışanlar,  yıllar sonra yeniden öğrenci sıralarına oturuyor, yüksek lisans ya da doktora öğrenimi görüyor. (Sağda; İzmir Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş)

Yaşam boyu eğitime verilen önemin giderek arttığını gözler önüne seren bu örneklerden birine de Gediz Üniversitesi sahne oluyor. Girişimcilikten işletmeye, özel hukuktan kentsel dönüşüme toplam 25 lisansüstü programında, aralarında İzmir Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş ve eski milletvekili Hakkı Ülkü gibi tanınmış isimlerin de yer aldığı bin 189 öğrenci öğrenim görüyor.

Gediz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çevik, “Öğrencilerimizin yüzde 15'ini lisansüstü eğitimi alanlar oluşturuyor. Önceleri ABD'de ve Avrupa'da imrenerek baktığımız tabloyu şimdi ülkemizde görmek gurur veriyor” diyor.

Rektörü Prof. Dr. Çevik, “Öğrencilerimizin yüzde 15'ini lisansüstü eğitimi alanlar oluşturuyor. Önceleri ABD'de ve Avrupa'da imrenerek baktığımız tabloyu şimdi ülkemizde görmek gurur veriyor” diyor 

Lisansüstü eğitime gösterilen ilginin o ülkenin gelişmişlik düzeyi ve gelecekteki yeri hakkında önemli ipuçları verdiğine dikkat çeken Prof. Dr. Çevik, şunları söylüyor:

“ÜLKEMİZİN YARINLARI İÇİN UMUT VERİCİ”

“Toplam 7 bin 864 öğrencimizin yüzde 15'ini lisansüstü öğrenim görenler oluşturuyor. Bu oran, ülkemiz adına gurur veren, yarınlarımız için de umut aşılayan bir sonuç. Kariyerinin en üst noktasına gelmiş kişilerin bile hala öğrenmeye devam etmek istemesi ve üniversite yaşamına geri dönmesi takdire fazlasıyla değer. Hepsini yürekten alkışlıyorum. Türkiyemiz, kendisini hep yenileyen, eğitim ve öğrenme aşkı hiç bitmeyen beyin gücüyle çok daha iyi yerlere gelecektir. Yüksek lisans ve doktora eğitimleri sayesinde daha başarılı birer yönetici ve çalışan olacaklarına, görev aldıkları kuruluşlara, toplumumuza daha iyi hizmetler sunacaklarına yürekten inanıyorum. Ülkemizin yarınlarına yapılan en değerli bu yatırımın bir parçası olmaktan da büyük mutluluk ve heyecan duyuyoruz. Lisansüstü öğrenimi daha da yaygınlaştırma yönündeki çabalarımızı artırarak sürdüreceğiz.”

 

Loading...