Sözcü Plus Giriş

Lisansüstü öğrencileri sil baştan derslere başlayacak

Kapatılan terör örgütü FETÖ'ye ait bulunan Turgut Özal Üniversitesi'nin lisansüstü öğrencileri Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'ne aktarıldı. Ancak öğrencilerin kabul şartları diğer üniversitelerden farklı. Öğrenciler lisansüstü programa kaldıkları yerden kabul edilmeyecek. Önce yeni bir sınava girecek. Sınavı kazanması halinde ise programa yeni kabul edilen öğrenciler gibi değerlendirilecek ve ders aşamasında programa başlayacak.

Yurdagül UYGUN
Güncellenme: 11:18, 21/09/2016
Lisansüstü öğrencileri sil baştan derslere başlayacak

Kapatılan terör örgütü FETÖ’ye ait bulunan üniversitelerde yüksek lisans yapan öğrencilerin bazı devlet üniversitelerine nakillerinde sorun yaşandığı belirtiliyor. Buna sebep olarak da lisansüstü öğrenciler için herhangi bir yönetmeliğin olmaması gösteriliyor. Bunun da üniversitelerin keyfi uygulamasına olanak sağladığına işaret ediliyor.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin de sorun yaşanan okullardan biri olduğu kaydediliyor. Kapatılan Turgut Özal Üniversitesi’nin lisansüstü öğrencileri, YÖK tarafından Yıldırım Beyazıt Üniveristesi’ne aktarıldı. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi de yaptığı duyuru ile 667 sayılı KHK ile kapatılan Turgut Özal Üniversitesi Lisansüstü programlarına kayıtlı öğrencilerin kabul esaslarını açıkladı.

Duyuruya göre, Turgut Özal Üniversitesi’nden gelecek öğrenciler, tekrar sınava girecek. Sınavda başarısız olanların kayıtları silinecek. Sınav sonucunda 100 puan üzerinden en az 70 puan ve üzeri alan öğrenciler programa aktif olarak kabul edilecek. Yapılan sınavda 70 ve üzeri puan alamayanlar için 2016-2017 eğitim öğretim yılı bahar döneminin başında tekrar bir sınav hakkı verilecek. Bu sınava kadar öğrenciler pasif konumda olacak. Bu sınavın sonucunda da belirlenen asgari puanı aşamayan öğrencilerin kayıtları silinecek.

BAŞTAN BAŞLAYACAKLAR

Bununla birlikte yapılan sınavda başarılı olan öğrenciler, programa yeni kabul edilen öğrenciler gibi değerlendirilecek ve ders aşamasında programa başlayacak.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’ne aktarılan bir yüksek lisans öğrencisi, “Yıldırım Beyazıt Üniversitesi bizleri koşulsuz kabul etmesi gerekirken birtakım koşullar şart koşuyor. Bu şartları da hiçbir öğrenci yerine getiremiyor. Çünkü bizim Turgut Özal Üniversitesine kabul edildiğimiz şartlardan çok farklı. Ayrıca bu şartlar yerine getirilse bile hepimizi 1. sınıftan başlatıyor. Çoğumuz tüm derslerimizi verdik, tez aşamasındayız. Bu şartlı kabulü sadece Yıldırım Beyazıt Üniversitesi yapıyor. Diğer üniversiteler kapatılan okulların öğrencilerini şartsız kabul edip kayıtlarını yaptılar. Yıldırım Beyazıt üniversitesi bizim öğrencilik haklarımızı siliyor” dedi.

“BELİRSİZLİK VAR”

CHP milletvekili Barış Yarkadaş da darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL kapsamında çıkarılan kararname ile kapatılan 15 vakıf üniversitesindeki Yüksek Lisans ve Master öğrencileri koordinatör üniversitelerin şartları yüzünden kayıt yaptıramadığını belirterek, Ankara'da bulunan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'ni buna örnek gösterdi.

YÖK'ün 667 Sayılı KHK İle Kapatılan Vakıf Yükseköğretim Kurumlarının Önlisans ve Lisans Programlarındaki Öğrencilerin İşlemleri İle İlgili Usul ve Esasların Uygulanması'nı belirlediğini söyleyen Yarkadaş, “Yüksek Lisans ve Doktora öğrencilerin durumuyla ilgili büyük bir belirsizlik var. Burada koordinatör üniversiteler, özerk bir yapı gibi davranıyor. Örneğin, yüksek lisans için kendi öğrencilerinden ALES'ten 60 puan şartı ararken, kapatılan Turgut Özal Üniversitesi öğrencilerinden 75 puan şartı arıyor. Ön lisans ve lisanslarda böyle bir uygulama yok. Yine doktora öğrencileri için de durum aynı. Kendi öğrencileri için 70-75 ALES puanı arayan enstitüler Turgut Özal Üniversitesi öğrencileri için 85 puan istiyor. Bu ‘toptancı' bir yaklaşımdır. Öğrencileri FETÖ'cü diye üniversiteye almamak için icat edilmiş bir yöntemdir” şeklinde konuştu.

“BİRÇOK KHK İLERİDE SORUN OLARAK KARŞIMIZA ÇIKACAK”

YÖK Başkanı'nın duruma el atması gerektiğini ifade eden Yarkadaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bakın ÖYP'lilerin durumu ortada, kendi dönemlerinde kanunla açılan üniversiteleri bir gecede terör örgütüne mensup diye kapattılar. Bu hükümetin her kararı ayrı bir tartışma konusu. KHK çıkarıyorlar fakat alınan kararlar, KHK süresi dışına taşan kararlar. Birçok KHK ileride sorun olacak karışımıza çıkacak.”

YÖNETMELİK YAYINLANMADI

Öğretim Elemanları Sendikası (ÖGESEN) Başkanı Vahdet Özkoçak, OHAL’in ardından lisansüstü yönetmeliğinin net bir şekilde yayınlanmadığı, bilinmediği için üniversitelerin keyfi olarak farklı uygulamalara gittiğini söyledi. Özkoçak, “Bu üniversite ile ilgili şikayetler bize de geldi. Lisans öğrencileri için kazanılmış haklar korundu ancak lisansüstü eğitimde de korunması gerekiyor. Buralarda okuyan öğrenci sayısı az olduğu için herhangi bir yönetmelik yayınlanmadığı için insanlar mağdur ediliyor” dedi.