Maarif Vakfına 90 milyon lira

FETÖ okullarını devre dışı bırakmak amacıyla kurulan ve yurt dışında ve içinde okul, yurt açıp, öğretmen yetiştirip burs dağıtacak olan Maarif Vakfı’na, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden 90 milyon lira kaynak aktarılmasına karar verdi.

Maarif Vakfına 90 milyon lira

Merkezi İstanbul'da olan Maarif Vakfının 12 kişilik mütevelli heyetinin dördünü Cumhurbaşkanı, üçünü Bakanlar Kurulu atıyor. Diğer üyeler MEB, Dışişleri ve Maliye Bakanlıkları ile Yükseköğretim Kurulu temsilcilerinden oluşuyor.

90 MİLYON TL KAYNAK

Maarif vakfına aktarılacak tutar ise belirlendi. Bakanlar Kurulu kararına göre, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden vakfa 90 milyon TL kaynak aktarılacak. Vakfın amacı şöyle açıklanmıştı “Yurt dışında insanlığın ortak birikim ve değerlerini esas alarak örgün ve yaygın eğitim hizmetleri vermek ve geliştirmek amacıyla okul öncesi eğitimden üniversite eğitimine kadar tüm eğitim süreçlerinde  burs vermek, okul, eğitim kurumu ve yurt gibi tesisler açmak, yurt içi dahil olmak üzere bu kurumlarda görev alabilecek eğitmenleri yetiştirmek, bilimsel araştırmalar ve Ar-Ge çalışmaları, yayınlar yapmak ve metotlar geliştirmek, faaliyet gösterdiği ülkenin mevzuatına uygun diğer eğitim faaliyetlerini yürütmek”

Loading...