Sözcü Plus Giriş

MEB norm kadro güncellemesi yapacak

MEB'in hafta başında norm kadro atamalarının 26 Eylül'e kadar yapılacağını açıklamasının ardından listenin güncel olmadığı eleştirisi gelmişti. MEB ise bugün yaptığı açıklamada norm kadro güncellemesinin Ekim ayında yapılacağını duyurdu.

Güncellenme: 10:16, 23/09/2016
MEB norm kadro güncellemesi yapacak

MEB, pazartesi günü öğretmen açığını kapatmak için 40 bin civarında olduğu belirtilen norm fazlası kadroların 26 Eylül’e kadar atamasının yapılacağını açıklamıştı. Sözcü’nün 21 Eylül’de yaptığı haberde, dört eğitim sendikası da norm kadro listesinin güncellenmesi gerektiğini konusunda birleşmişti. MEB de bugün yaptığı açıklamada norm kadro güncellemesinin Ekim ayında yapılacağını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle:  Bakanlığımız 2016/19 sayılı Genelge ile çeşitli nedenlerle bulundukları eğitim kurumlarında ihtiyaç ve norm kadro fazlası durumunda bulunan öğretmenlerin ihtiyaç duyulan eğitim kurumlarına mazeretleri ve tercihleri dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre atamalarının Valiliklerce yapılması gerekliliği açıklanmıştır.

İLGİLİ HABER4 sendikadan çağrı: Norm kadroların güncellenmesi gerek4 sendikadan çağrı: Norm kadroların güncellenmesi gerek

Ancak bazı il'lerimiz tarafından bu genelgenin norm güncellemesi gibi algılandığı görülmektedir. Bilindiği üzere; eğitim kurumlarının norm güncellemesi en son 2016 yılı Nisan ayı içinde gerçekleştirilmiştir. Bu güncelleme sonrasında ise ilgili mevzuatı çerçevesinde eğitim kurumlarının norm kadroları sürekli güncel tutulmaktadır. Şöyle ki, yeni açılan eğitim kurumları ile kapatılan eğitim kurumları ve yeni açılan derslik ve şube ile kapatılan derslik ve şubelerin açma/kapama onayları ile birlikte Bakanlığımıza ulaşması durumunda eğitim kurumlarının norm kadroları süre aranmaksızın belirlenerek sisteme işlenmektedir. Bu çerçevede, ilgili mevzuatı kapsamında eğitim kurumunda yönetici ve öğretmenlerin norm kadro durumunu etkileyen değişikliklerin olması, çeşitli nedenlerle bu değişiklilerin Bakanlığımıza ulaşmaması durumları dikkate alınarak norm güncellemesinin 2016 yılı Ekim ayında yapılması planlanmaktadır.

Yayınlanma Tarihi:16:09,