MEB, öğretmenler arasında ayrımcılık mı yapıyor?

CHP'li Şeker Bakan Avcı'ya sordu: "ÖSYM'nin yaptığı yarışma sınavlarında hükümete yakın olan sendikalara üye öğretmenler mi görevlendiriliyor?"

MEB, öğretmenler arasında ayrımcılık mı yapıyor?

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi. CHP’li Şeker, Bakan Avcı'ya, “ÖSYM’nin yaptığı yarışma sınavlarında hükümete yakın olan sendikalara üye öğretmenler mi görevlendiriliyor?” diye sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'ya, “ÖSYM’nin yaptığı yarışma sınavlarında hükümete yakın olan sendikalara üye öğretmenler mi görevlendiriliyor?” diye sordu.

Ali Şeker, TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, Milli Eğitim Bakanlığı’nda görevli öğretmenlerin ÖSYM, Açık Öğretim Okulu Sınavları, Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen sınavlar, Motorlu Taşıt Sürücü Adayı Sınavları (MTSAS) gibi diğer kurumlarda yapılan çeşitli sınavlarda görevlendirildiği, bu görevleri sonucunda ek ücretler aldığı bilinmektedir. Bu sınavlarda yapılan görevlendirmelerle ilgili olarak çeşitli usulsüzlükler yapıldığı şikayetlerinden sonra 10.06.2015 tarihinde yayınlanan bir genelgeyle işlemlerin Merkezi Sınav İşlemleri Modülü üzerinden yapılacağı bildirilmiş ancak bu konulardaki şikayetler önlenememiştir.” dedi.

“GÖREV ALAN ÖĞRETMENLER HANGİ SENDİKALARIN ÜYELERİ?”

Ali Şeker bu bilgiler ışığında Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'ya şu soruları yöneltti:

– Bu görevlendirmelerde hükümet yanlısı tavırlarıyla bilinen Eğitim-Bir-Sen, Kamu-Sen ve Memur-Sen sendikaları üyesi öğretmenlerden ikinci bir başvuru alındığı ve bu sendikalara üye öğretmenlerin görevlendirildiği doğru mudur?

– Başka kurumlarca yapılan sınavlarda görev almak konusunda başvuru yaptığı halde, kendisine görev verilmeyen sendikalı veya sendika üyesi olmayan öğretmen var mıdır?

– Başka kurumlarca düzenlenen sınavlarda birden fazla görev alan öğretmenlerin listesi ve bu öğretmenlerin sendikaları hangileridir?

– Bakanlığınız, görevli öğretmenlere üye oldukları sendikaya göre farklı davranarak, öğretmenler arasında ayrımcılık yapmakta mıdır?

– Başka kurumlarca düzenlenen ve öğretmenlerin ek ücret karşılığında görevlendirildiği sınavlarla ilgili olarak, öğretmenler tarafından Bakanlığınıza ulaşan şikayet başvurusu ve bu başvurularla ilgili yapılan herhangi bir idari işlem var mıdır?” CİHAN

Loading...