ÖGESEN üniversitelerdeki görevden alınanların sayısını açıkladı

ÖGESEN, darbe girişiminin ardından üniversitelerde görevden alınan akademisyenlerin sayısal verilerini bir analiz yaparak derledi. ÖGESEN Başkanı Özkoçak, yaptığı değerlendirmede, “Elbette bu süreç, aceleye getirilmemesi gereken bir süreçtir. Ancak 3 ayı aşkın süredir gerekli işlemleri yapmayan, açığa aldığı kişilerin soruşturmalarını kasıtlı olarak tamamlamayan, açığa alınan kişileri ne görevine iade eden ne de ihraç için YÖK’e yollamayan ve olayların soğumasını beklemeye çalışan yöneticilerin olduğu da artık aşikârdır” diye konuştu.

ÖGESEN üniversitelerdeki görevden alınanların sayısını açıkladı

Öğretim Elemanları Sendikası (ÖGESEN) Genel Başkanı Vahdet Özkoçak, üniversitelerde görevden alınan kişilerle ilgili bir analiz yaptı. Sayısal verilerle değerlendirme yapan Özkoçak, üniversitelerde toplam 3 bin 608 akademisyenin ihraç edildiğini açıkladı. Özkoçak, “Hain darbe kalkışmasının ardından FETÖ/PDY'nin karanlık yüzü tamamen ortaya çıkmış ve yıllar boyunca türlü yollar ile halkımıza sürekli eziyet ettikleri, devletimizi yıprattıkları, kaynaklarını israf ettikleri ve kendilerine yönlendirdikleri artık herkes tarafından reddedilemeyecek biçimde görülmüştür. Terör örgütünün en iyi yuvalandığı yerlerden biri de ne yazık ki ilim ve bilim yuvası olması gereken üniversitelerimizdir. Uzun yıllardır bu yapı üniversitelerimizde birçok bilim insanının yükselmesini engellemiş, beyin göçüne sebep olmuş, üniversitelerimiz niteliksiz ve liyakatsiz kişilerle doldurmuş ve Yükseköğretim sistemimizin dibine dinamit koymuştur. Bütün bu sebeplerle Devletimizin içine sızmış olan söz konusu odakların sökülüp atılması bir vatandaşlık görevi olarak karşımızda durmaktadır. Bu bağlamda OHAL KHK'ları ile 15 Temmuz'dan bu yana 107 üniversitemizden toplam 3608 (672 KHK ile 2346, 675 KHK ile 1262) akademisyen ihraç edilmiştir ve daha da fazlası görevden el çektirilmiş durumda beklemektedir” diye konuştu.

tablo1

“MASUMLARIN CANININ YANMASI ENGELLENMELİDİR”

Bu süreçte en önemli sorunun devletin gücünü teslim ettiği yöneticilerin yapabileceği ve yapmış olduğu hatalar olduğuna dikkat çeken Özkoçak, şöyle devam etti: “Elbette bu süreç, aceleye getirilmemesi gereken bir süreçtir. Ancak 3 ayı aşkın süredir gerekli işlemleri yapmayan, açığa aldığı kişilerin soruşturmalarını kasıtlı olarak tamamlamayan, açığa alınan kişileri ne görevine iade eden ne de ihraç için YÖK'e yollamayan ve olayların soğumasını beklemeye çalışan yöneticilerin olduğu da artık aşikârdır. Bazı yöneticiler ise husumetli olduğu kişileri de bu sürece dahil ederek yıpratmaya çalışmaktadır. Bu duruma bir an önce daha üst makamlarca el atılmalı, masumların canının yanması engellenmelidir.”

grafik1

ÖYP'li araştırma görevlilerine yapılan haksızlıklar, yanlış açığa almalar, soruşturmaların tamamlanmaması gibi durumlar akla; ‘Açığa alınmış veya alınmamış kişilerden korunanlar mı var?’ sorusunu getirdiğini söyleyen Özkoçak, “KHK ile şu ana kadar ihraç edilen Doçent ve Profesör kadrosundaki akademisyenlerin diğer kadrodaki akademisyenlere oranı yüzde 35'dir. Bu oran yeterli düzeyde midir? Veya tek başına yardımcı doçent ihraç oranı yüzde 29 düzeyindedir.  Bunların yanı sıra bazı üniversiteler şu ana kadar çok az kişiyi ihraç etmiştir. Bu üniversitelerde FETÖ'cü yok mudur? Aksi halde bu üniversitelerde ki sürecin yavaş işlemesinin sebebi nedir? Artık üniversitelerdeki süreç iyi analiz edilmeli ve bilinçli veya bilinçsiz yanlışlıkların önüne geçilmelidir. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım'dan bu süreçte daha aktif olmalarını ve daha hassas olmalarını bekliyoruz” diye konuştu.

grafik2khk
Loading...