Okulda türban dağıtımı Meclis’te

Geçtiğimiz günlerde Pendik Alparslan Anadolu Lisesi'den Din Kültürü öğretmeninin derste öğrencilere örtünmeleri yönünde telkinde bulunarak türban dağıttığı iddiaları üzerine, CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, konuyu Meclis'e taşıdı.

Okulda türban dağıtımı Meclis’te

Din Kültürü dersinde öğretmenin öğrencilere örtünmeleri yönünde telkinde bulunarak türban dağıttığı iddiası Meclis’e taşındı. CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, İstanbul Pendik’te bulunan Alparslan Anadolu Lisesi ile ilgili çeşitli iddiaların medyaya yansıdığını belirterek, “Bu iddialara göre, Alparslan Anadolu Lisesi’nde görev yapan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni, ‘Dersimde örtünebilirsiniz’ diyerek öğrencilere örtünmeleri yönünde telkinde bulunmuş, telkin konuşmasının yanında öğrencilerin velilerinin bilgi ve izni dışında öğrencilere kullanmaları için bone türban dağıtmıştır” dedi.

Adıgüzel’in Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yazılı olarak yanıtlamasını istediği sorular şöyle:

  • Söz konusu okula ve okulda görev yapan öğretmene ilişkin yukarıda belirtilen iddialar doğru mudur?
  • Adı geçen öğretmenle ilgili herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?
  • Hükümete taraflılığı ile bilinen Akit Gazetesi’nde bu iddialara ilişkin yer alan haberde, bu öğretmenin davranışı ‘örnek davranış’ olarak lanse edilmiştir. Ancak açıktır ki 18 yaş altında, reşit olmayan öğrencilere dini telkinin de ötesine geçerek bone ve türban dağıtılması öğretmenin mesleğini ve yetkilerini kötüye kullanması olarak değerlendirilebilir. Bahsi geçen uygulama Bakanlığınız tarafından nasıl değerlendirilmektedir?
Loading...