Sözcü Plus Giriş

Oryantasyon eğitimi tercih sonuçları açıklandı!

Ataması yapılan 30 bin öğretmen 15-18 Şubat tarihleri arasında oryantasyon eğitimi için il seçimi yaptı. Tercih sonuçları bugün erişime açıldı.

Güncellenme: 16:41, 19/02/2016
Oryantasyon eğitimi tercih sonuçları açıklandı!

2016 Şubat’ta atananlar için oryantasyon eğitimi tercih sonuçları açıklandı. Aday öğretmenlerin il emrine atandıkları ildeki okullar ise 22 Şubat’ta belli olacak.

Ataması yapılan 30 bin öğretmen 15-18 Şubat tarihleri arasında oryantasyon eğitimi için il seçimi yaptı. Tercih sonuçları bugün erişime açıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 10 Şubat'ta 30 bin öğretmen ataması yaptı. 104 branşta atanan öğretmenler, bu yıl başlatılan uygulama kapsamında,  danışman öğretmenler eşliğinde oryantasyon eğitimi alacaklar. Aday öğretmenler 15-18 Şubat arasında eğitim alacakları illerin tercihlerini yaptı. Oryantasyon eğitimi tercih sonuçları bugün açıklandı.

MEB'in yayınladığı takvime göre 22 Şubat tarihinde ise il emrine atandıkları ildeki okullar belli olacak.

Aday Öğretmen Yetiştirme Sürecine İlişkin Atama Sonuçları İçin TIKLAYIN!

Yeni atanan 30 bin öğretmen oryantasyon eğitimi almak için il seçiminde bulunmuştu. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, aday öğretmenler istedikleri illlerde eğitim alabilecekler demişti. Ancak, bazı illerde kotaların az olduğu ve öğretmenlerin sıkıntı yaşadığı belirtilmişti.

Oryantasyon eğitimi için il seçim sonuçları MEB tarafından açıklandı. Kendi ilinde yer bulamayan öğretmen için MEB'in nasıl bir yol izleyeceği de merak ediliyor.

ORYANTASYON EĞİTİMİNİN DETAYLARI PAYLAŞILDI


Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, ilk kez aday öğretmenler için uygulanacak yetiştirme programı kapsamında Bakanlık üst düzey bürokratları ve 81 ilin millî eğitim müdürleri ile bilgilendirme ve istişare toplantısında bir araya geldi.

İstanbul Zübeyde Hanım Öğretmenevi'nde yapılan toplantıda, yeni atanan 30 bin aday öğretmen için uygulanacak eğitim programlarının detayları hakkında il millî eğitim müdürleri bilgilendirildi. 

Bakan Avcı, aday öğretmenlerin oryantasyon eğitimi kapsamında bulundukları il ve ilçelerdeki millî eğitim müdürlerinden kurumun işleyişi hakkında bilgi sahibi olacaklarını belirtti. Bakan Avcı, Ankara’yı tercih eden aday öğretmenlerden bazılarının Bakanlıkta ağırlanarak merkez teşkilatının işleyişi hakkında bilgi verileceğini söyledi. Bakan Avcı, bu kapsamda bakanlık müsteşarı başta olmak üzere bütün genel müdürler tarafından birimlerin işleyişi hakkında aday öğretmenlerin bilgilendirileceğini kaydetti.

Toplantıda, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından yapılan sunumda; aday öğretmenler için uygulanacak yetiştirme programının ayrıntıları paylaşıldı.

Buna göre, yetiştirme programına alınan yeni atanan aday öğretmenler, danışman öğretmenleriyle okul içi ve okul dışı faaliyetlere, seminerlere katılacak, film izleyecek, kitap okuyacak ve şehrin tarihi mekanlarını gezecek.

Aday öğretmenler, şehrin tarihsel, kültürel, coğrafi özelliklerini tanıyarak, müzeleri, kütüphaneleri gezerek bu mekanları eğitim amaçlı nasıl kullanabileceğini araştıracak.

Türkçe dışında da farklı dil ve lehçelerin kullanıldığı bölgelere giden adaylara yönelik yapılan çalışma doğrultusunda; aday öğretmenler, bölgelerde yaygın olarak kullanılan dille ilgili temel düzeyde eğitim alacaklar.

Toplam 24 hafta üzerinden programlanan eğitim; danışman eşliğinde sınıf içi, sınıf ve okul dışı faaliyet 14 hafta sürecek. Aday öğretmenler, toplamda 714 saatlik bir yetiştirme sürecinden geçecek. Ağustos sonunda yetiştirme programı bitecek aday öğretmenler, Eylül'de de görev yapacakları illere gidecekler.

 

 

Yayınlanma Tarihi:16:24,