‘Proje okullar tek tip nesil için’

CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, Genel Başkan Kılıçdaroğlu'na sunduğu proje okul raporunda, tek tip neslin amaçlandığını vurguladı.

‘Proje okullar tek tip nesil için’

Kabataş ve Kadıköy Erkek, Kadıköy Anadolu, Ankara Atatürk, İzmir Bornova Anadolu gibi Türkiye'nin en gözde okulları, proje okula çevrildikten sonra geçtiğimiz günlerde deneyimli müdür ve öğretmenler tayin edildi.

CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Erdoğan Toprak, büyük tepki alan proje okullarla ilgili bir rapor hazırlayarak, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na sundu.

Türkiye'nin eğitim konusunda dünya sıralamasında, hızla gerilediği belirtilen raporda, “AKP hükümeti darbe teşebbüsü gerekçesiyle kendi amaç ve hedefleri doğrultusunda ‘Dindar nesil' yetiştirme projesini ortaya koydu. Gençlerin aklını ve özgür iradelerini kullanabilmelerini, mantıklı düşünüp, felsefeyle sorgulamalarını, düşünmelerini istemiyor. Tek tip nesil amaçlanıyor” denildi.

ALTIN NESİL

Raporda, ”Gülen Cemaati'nin de temel hedeflerinden biri ‘Altın Nesil’ yetiştirmekti. Sonuçta altın nesil dedikleri bu insanları, günün birinde Türkiye'de Cumhuriyeti’ni sonlandırmak, ülkeyi karanlık çağlara geri götürmek amaçlı bir darbe planının piyonlarına dönüştürdüler. Şimdi AKP hükümeti darbe teşebbüsü gerekçesiyle tasfiye etmeye başladığı, altın neslin yerine, kendi amaç ve hedefleri doğrultusunda ‘Dindar nesil’ yetiştirme projesini ortaya koydu. İmam Hatiplerin sayısı artırılırken, meslek liseleri, sanayinin ve ekonominin gereksinme duyduğu teknik eğitim veren öğrenim kurumları geri plana itiliyor” denildi.

HIZLA GERİLİYORUZ

Türkiye'nin fizik, matematik, kimya, edebiyat ve yabancı dil öğreniminde, dünya sıralamasında hızla gerilediğinin belirtildiği raporda ”Türkiye, kendi dilinde okuduğunu anlamada bile 65 ülke arasında 41. sırada yer almaktadır. OECD eğitim araştırmalarında hemen her kritere göre yapılan sınıflandırmalarda ise Türkiye en altlarda bulunmaktadır” görüşü dile getirildi ve şöyle denildi:

“Gençlerin aklını kullanmasını, mantıklı düşünüp, felsefeyle sorgulamalarını, düşünmelerini, istemiyorlar. Dünyayı kendisi sorgulayarak algılayan nesiller değil, kafalarına doldurulacak bilgilerle “tek tip” hale getirilmiş, nesiller amaçlanıyor. İşe girmede, yükselmede, atamada, liyakat, başarı, araştırmacılık, kendini geliştirme, yeni keşiflere açık olma yerine dindarlık temel kriter haline getirilerek, biatçı bir toplum yaratmayı, o toplumu istedikleri kalıba döküp, kendi istedikleri gibi yönetmeyi istiyorlar. Ancak kendi çocuklarını Avrupa'daki, ABD'deki üniversitelerde eğitime, yüksek lisansa, doktoraya göndermekte bir sakınca görmüyorlar.”

Loading...