Sözcü Plus Giriş

‘Proje okullarının eğitime katkısı olmayacak’

Proje okulları arasında yer alan üç okulda 19 yıl yöneticilik yapan uzman eğitimci Dr. Sakin Öner, proje okullarındaki öğretmen atamalarının zaman bakımından da yanlış olduğunu söyledi.

Murat AYDIN
09:46 -
‘Proje okullarının eğitime katkısı olmayacak’

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan bir genelgeyle proje okullarında 8 yıl görev yapan öğretmenlerin başka okullara atanmalarına tepkiler büyüyor. Türkiye'nin geçmişten bu güne önde gelen eğitim kurumları Galatasaray Lisesi, Vefa Lisesi, İstanbul Erkek Lisesi gibi yurdun birçok yerinde öne çıkan okullarda yapılan bu değişim organizasyonu ‘siyasal ele geçirme' olarak yorumlanıyor. 100 yılın üzerinde tarihi olan, kurumsal kültürleri ve gelenekleri oluşmuş, mezunlarıyla toplum hayatımızın çeşitli alanlarında etkili olmuş 15 tarihi devlet lisesinin mezunlarının 1980'li yıllarda kurdukları TEVDAK (Türk Eğitim Vakıfları Dayanışma Konseyi Liseleri Derneği); Genel Sekreteri Dr. Sakin Öner ile konuyu irdeledik.

Öner konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: Milli Eğitim Bakanlığı “Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları Yönetmeliği” 1 Eylül 2016'de yürürlüğe girdi. Bakanlığın diğer okullara model olarak seçtiği bu okullara öğretmen atama şartı olarak, “Bakanlık kadrolarında adaylık süresi dâhil en az dört yıl öğretmenlik yapmış olmak” yeterli görülmüştür. Yöneticilerde ise,“Müdür olarak görev yapmış olma”nın dışında, “Müdür başyardımcısı olarak en az iki yıl görev yapmış olmak” şartı getirilmiş. Böylece, nitelikli yönetici ve öğretmen atanmayınca, proje okulu olmanın, bu okulların eğitim kalitesine hiçbir katkısı olmayacağı ortaya çıkmıştır.

TEVDAK'LILAR PROJE OKUL

Başlangıçta 44 okul “Proje Okulu” olarak seçilmiş olup, bugün bu sayı 155'e ulaşmıştır. TEVDAK üyesi okulların da çoğu bu kapsama alınmıştır. Halbuki bakanlıkça yapılan merkezi giriş sınavlarında en yüksek puan alan başarılı öğrencilerin okuduğu bu okullara öğretmen ve yönetici atanırken; mesleki deneyim ve performansı, lisansüstü eğitimi, yayınları, proje çalışmaları, sosyal aktiviteleri, yabancı dil durumu başarı belgeleri gibi somut kriterlerin de aranması ve başvuran öğretmenlerin bunlara göre puanlama sistemiyle objektif olarak belirlenmesi gerekir.

NİTELİKLİ ÖĞRETMEN

Ayrıca bakanlığımıza bağlı resmi okulların 2016-2017 öğretim yılına başladıkları 19 Eylül 2016'dan sonra proje okullarında 8 yılı dolduran öğretmenlerin rotasyona tabi tutulması, zamanlama bakımından yanlıştır. Proje okullarının çoğu 8 yılını doldurmadığı için, bu rotasyon, sayıları 10-15'i aşmayan yüksek puanla öğrenci alan tarihi liselerimizi ve bazı büyükşehirlerimizin merkezi okullarını etkilemektedir. Rotasyon kapsamında bulunan İstanbul Erkek Lisesi, Vefa Lisesi ve Pertevniyal Lisesi gibi üç tarihi lisede toplam 19 yıl yöneticilik yapmış biri olarak, bakanlık yetkililerimizin bu konuya daha yapıcı çözümler getirmelerini bekliyorum.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more