Sağlık alanında doktora eğitimine yeni düzenleme

YÖK'te 'Sağlık Bilimleri Alanında Lisansüstü Eğitim Çalıştayı" düzenlendi. YÖK'ten sağlık alanındaki doktora eğitimine yeni düzenleme getirildi.

Sağlık alanında doktora eğitimine yeni düzenleme

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca, sağlık bilimleri alanında lisansüstü eğitimin tüm yönleriyle görüşülmesi için, “Sağlık Bilimleri Alanında Lisansüstü Eğitim Çalıştayı” düzenlendi. YÖK Başkanı Prof. Yekta Saraç, sağlık alanında doktora programı açılabilmesi için gerekli 6 öğretim üyesinin de aynı alandan olma şartını kaldırıldığını, 6 öğretim üyesinin 3’ünün aynı alandan, 3’ünün ise ilgili veya yakın alandan olabileceğini açıkladı.

saglik_calistay

YÖK Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen çalıştaya bir dönem Avrupa Üniversiteler Birliğinde (EUA) başkan yardımcılığı görevinde bulunmuş olan Prof. Dr. Michael J. Mulvany ve YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. M. İ. Safa Kapıcıoğlu, YÖK Üyesi Doç. Dr. Zeliha Koçak Tufan, YÖK Başkan Danışmanı Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu katıldı.

Üniversitelerin sağlık bilimleri enstitü müdürleri, yöneticileri ile bazı üniversitelerin sağlık bilimleri alanında lisansüstü eğitim gören öğrencilerinin yer aldığı çalıştayın açılışında YÖK Başkanı Saraç ve YÖK Başkan Vekili Kapıcıoğlu bir konuşma gerçekleştirdi.

Konuşmasına sağlık bilimlerinde lisansüstü ve özellikle doktora programlarının tartışılacağı ve geleceğe yönelik yeni hedeflerin belirleneceği çalıştaya hoşgeldiniz diyerek başlayan YÖK Başkanı Saraç, bugünkü çalıştayın önemli bir konusunun da kalite kavramı olması ve bu kavramın doktora eğitiminde de ısrarla ve hızla yerleştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

yök_baskan_sarac

“EĞİTİCİ KRİTERİNİN SAĞLANMASINDA YAŞANAN ZORLUĞU AŞMAK İÇİN”

Son olarak 11 Mayıs 2016’da yapılan Yürütme Kurulunda aldıkları bir kararı paylaşmak istediğini belirten YÖK Başkanı Saraç, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Sağlık alanındaki doktora eğitimleri planlanırken bazı alanlarda eğitici kriterinin sağlanmasında zorluklar yaşanmaktadır. Bu zorluğu aşmak için YÖK olarak sağlık alanında açılacak doktora programı açılmasına ilişkin ilkelere;

‘Sağlıkla ilgili anabilim dallarında doktora programı açılabilmesi için lisansüstü eğitim öğretim programı açılmasına ilişkin ilkelerin birinci ve ikinci maddesi uyarınca, üniversite kadrosunda önerilen alandan en az ikisi doçent veya birisi profesör olmak üzere üç öğretim üyesi olması gerekmektedir. Diğer üç öğretim üyesi ise ilgili veya yakın alandan olabilecektir.’ ibaresi eklenerek doktora eğitimi verecek hoca sıkıntısı çekilen alanlarda doktora programlarının açılabilmesine imkan sağlanmıştır.”

Bu yeni düzenleme ile birlikte sağlık alanında doktora programı açılabilmesi için gerekli 6 öğretim üyesinin de aynı alandan olma şartını kaldırıldığını belirten Saraç, 6 öğretim üyesinin 3’ünün aynı alandan, 3’ünün ise ilgili veya yakın alandan olabileceğini sözlerine ekledi.

YÖK Başkan Vekili Safa Kapıcıoğlu’nun yaptığı “Yükseköğretimde Geleceği Tasarlamak” adlı konuşma ile Michael J. Mulvany’nin yaptığı “ORPHEUS’un Sağlık Bilimlerinde Doktora Alanında İyi Uygulama Önerileri” sunum sonrası YÖK Başkan Danışmanı Komsuoğlu ise çalışma gruplarının işleyişi hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

Loading...