Sözcü Plus Giriş

Seçmeli din dersi için baskı iddiasına suç duyurusu

Seçmeli din dersi için baskı iddiasına suç duyurusu

Güncellenme: 19:32, 24/03/2016
Seçmeli din dersi için baskı iddiasına suç duyurusu

EĞİTİM-İş Denizli Şube Başkanı Kadem Özbay, din derslerini zorunlu olarak öğrencilere seçtirmeleri için okul müdürlerine baskı yaptığını ileri sürdüğü Pamukkale İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Resul Çövüt ile buna gözyumduğu gerekçesiyle de Pamukkale İlçe Milli Eğitim Müdürü Reşat Erdoğan hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu'na bağlı Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) Denizli Şube Başkanı Kadem Özbay, konuyla ilgili basın açıklaması yaptı. Sendika binasındaki açıklamada Özbay, Pamukkale İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nde görevli Şube Müdürü Resul Çövüt'ün okullarda seçmeli olan Kuran-ı Kerim, Hz. Muhammed'in hayatı, temel din bilgileri derslerinin zorunlu olarak öğrencilere seçtirilmesi için okul müdürlerine baskı yaptığını ileri sürdü. Özbay, Pamukkale İlçe Milli Eğitim Müdürü Reşat Erdoğan'ın ise buna göz yumduğunu iddia etti.
Bu iddiasıyla ilgili belgenin de ellerine ulaştığını belirten Özbay, "Pamukkale İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Resul Çövüt, ilçesindeki okul müdürlerine gönderdiği mesajda, 'Sayın müdürlerim, seçmeli derslerle ilgili Kuranı Kerim, Hazreti Muhammed'in hayatı, temel dini bilgiler derslerinin seçilmesi için gerekli çalışmaların yapılması, gerekli yönlendirmenin yapılması, bu dersleri seçmenin artırılması, ders seçim oranlarının bildirilmesini rica ederim' ifadelerini kullanıyor" dedi.
Okul müdürlerine mesaj atan Pamukkale İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Çövüt'ü Pamukkale İlçe Milli Eğitim Müdürü Reşat Erdoğan'a şikayet ettiklerini, ancak şube müdürü hakkında hiç bir işlem yapılmadığını da vurgulayan Özbay, şöyle devam etti:
"Suçla ilgili hiçbir işlem yapmayanlar suça ortak olmuştur. Pamukkale İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü görevini kötüye kullanmış, bu hususu açıkça ve alenen okul müdürleriyle de bilişim araçlarını kullanarak paylaşmıştır. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve Türk Ceza Kanunu'nu açıkça ihlal etmiştir. Eğitim ve öğretim birliğini sağlayacak kurumların yöneticisi olan kişiler seçmeli ders yönetmeliğinin de dışına çıkarak ve yasalara aykırı bir şekilde ders seçme yönünde yönlendirme yapamaz. Seçmeli dersler, ilgili yönetmelikte belirtildiği gibi veli, rehber öğretmen ve sınıf öğretmeninin bilgisi ile öğrenci tarafından seçilmelidir. Seçmeli derslerin amacı, öğrencilerin farklı ilgi alanları ve yeteneklerinin belirlenerek bu alanlarda kendilerini gerçekleştirmelerini sağlamaktır. Milli Eğitim Pamukkale İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün yaptıkları suçtur. Suçluların cezalandırılması talebiyle, Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunduk."

DHA