Sözcü Plus Giriş

Şırnak kent merkezinde okullar kapalı, öğrenciler çadırda

Şırnak merkezde kazılan hendek ve kurulan barikatların kaldırılması içen 14 Mart'ta uygulanan sokağa çıkma yasağı devam ederken, kent merkezinden ayrılmak zorunda kalan ve çadırlarda yaşayan Şırnaklı öğrenciler, okullar açılmasına rağmen eğitim ve öğretimden mahrum kaldı.

13:04 -
Şırnak kent merkezinde okullar kapalı, öğrenciler çadırda

Şırnak kent merkezinde yürütülen hendek-barikat operasyonu nedeniyle 14 Mart’ta uygulanmaya başlanan sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Operasyonların bittiği açıklandı, ancak güvenlik nedeniyle sokağa çıkma yasağı devam ediyor. Bu nedenle de çoğu çatışmalarda harabeye dönen kent merkezindeki okullarda eğitim öğretim yapılamıyor.

Foto: DHA

Foto: DHA

Şırnak’ta operasyonlar başlamadan önce kenti terk eden bir çok kişi ilçelere göç ederken, gidecek yerleri olmayanlar da kente 10 kilometre uzaklıkta Cudi Dağı’nın eteğinde kurdukları derme çatma çadırlarda yaşamlarını sürdürüyor. Çadırlarda yaşayan aileler, çocuklarını gönderecek okul bulamıyor.

Foto: DHA

Foto: DHA

Çadırlarda yaşayan öğrencilerden Mehmet Başgören, okula gidemediklerini, şu anda yaşamlarını sürdürdükleri yerde okul olmadığını belirterek, “Buralarda okul falan yok, 6-7 aydır okula gidemiyoruz. 4’üncü sınıftan 5’inci sınıfa geçecektim. Şırnak’tan göç edip başka kentlere giden arkadaşlarımız belki oralardaki okullara gidiyor ama biz imkansızlıklar nedeniyle okula gidemiyoruz” dedi.

Foto: DHA

Foto: DHA

Okula gidemeyen Hatice Bektaş ise 7 aydır çadırda yaşamak zorunda kaldıklarını belirterek, “Okullara gidemiyoruz, imkanlarımız yok. Buralarda okul da yok, üzülüyoruz. Benim gibi arkadaşlarım da üzülüyor. Şırnak’taki yasak bitince evlerimiz halen duruyorsa dönmek istiyoruz. Okulu ve arkadaşlarımızı özledik” diye konuştu.

Foto: DHA

Foto: DHA

Bu arada Şırnak merkezde süren sokağa çıkma yasağı ve kentin boşalması nedeniyle eğitim ve öğretim yapılamazken, Şırnak İl Milli Eğitim Müdürlüğü de Cizre İlçesi’ndeki öğretmenevi binasına taşındı.

DHA

Son güncelleme: 13:43 21.09.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more