Sözcü Plus Giriş

Şırnak’ta ders zili çalmadı

Şırnak'ta devam eden sokağa çıkma yasağı nedeniyle kent girişindeki çadırlarda yaşayan yüzlerce öğrenci eğitime başlayamazken, binlerce öğrenci çevre il ve ilçelerde misafir öğrenci olarak derslere katıldı.

15:52 -
Şırnak’ta ders zili çalmadı

Şırnak'ta PKK mensupları tarafından kazılan hendek, kurulan barikat ve tuzaklanan patlayıcılar yüzünden ilan edilen sokağa çıkma yasağının sürmesi nedeniyle binlerce öğrenci çevre il ve ilçelerde misafir öğrenci olarak derslere katıldı. Kent girişindeki çadırlarda yaşayan 5 bin ailenin çocukları ise, yeni eğitim ve öğretim yılına başlayamadı.

Terör örgütü PKK tarafından kazılan hendek, kurulan barikat ve tuzaklanan patlayıcılar yüzünden 14 Mart'ta ilan edilen sokağa çıkma yasağının 7'nci ayında sürdüğü Şırnak'ta, Türkiye'nin 80 ilinin aksine ders zili çalmadı. Kentten göç eden Şırnaklılar, yerleştikleri başta Cizre ve Silopi olmak üzere, çevre il ve ilçelerde misafir öğrenci olarak derslere katıldı. Yasağın ilan edilmesiyle birlikte kenti terk eden ve maddi imkansızlıklar nedeniyle Cudi Dağı eteklerinde kurdukları çadır ve çardaklarda yaşayan 5 bin ailenin çocukları ise, yeni eğitim ve öğretim yılına başlayamadı.

İLGİLİ HABERDiyarbakır'da bazı okul idarecileri gazetecileri kovaladıDiyarbakır’da bazı okul idarecileri gazetecileri kovaladı

“OKULA GİTMEK İSTİYORUZ”

Ailesi ile birlikte çadırda kalan ve bu yıl 9'uncu sınıfa geçen Barış Külter, başka bir yere gidemediklerini ve kentlerindeki yasak nedeniyle eğitime başlayamadıklarını belirterek, bir an önce okullarına ve arkadaşlarına kavuşmak istediklerini kaydetti. Derslerinden geri kalmak istemediklerini dile getiren Külter, eğitim sorunlarını çözülmesini istedi.

Kübra İdin adlı öğrenci ise, eğitimden mahrum kalmak istemediklerini anlatarak, “Zaten geçen yıl olaylar yüzünden birçok zaman okula gidemedik. Bu yıl da aynı sorunu yaşamak istemiyoruz. Bir an evvel okullarımıza kavuşmak istiyoruz” diye konuştu.

Son güncelleme: 15:53 19.09.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more