Sokaktan şampiyonluğa uzanan bir başarı hikayesi!

5 yıl önce aralarında madde bağımlıların da bulunduğu gençlerden kurulan Zeytinburnu Belediyesi Buz Hokeyi takımı, Türkiye şampiyonluğuna kadar ulaştı.

Sokaktan şampiyonluğa uzanan bir başarı hikayesi!

Bundan 5 yıl önce Zeytinburnu Belediyesi, Özgürlük Parkı’na bir mobil buz pisti kurdu. Hem ilgiyi artırmak hem de sosyal bir proje oluşturmak için ‘Doğaya destek sizden buz pateni biletiniz bizden’ sloganı benimsendi. İnsanlar geri dönüştürülebilir atıkları getirip buz pateniyle ücretsiz kayma fırsatını yakaladı.

Zamanla profesyonelleşen ve önemli transferler yapan takım, Türkiye’yi geçen sene Avrupa’da temsil etti.

Fakat buz pisti, daha sonra park aralarında madde bağımlılarından bulunduğu çocuklar tarafından zarar görmeye başladı. Bunu gören yetkililer, çareyi bu çocuklardan bir buz hokeyi takımı kurmakta buldu. Adeta sokaktan kurulan takım üç ay çalıştı, ilk maçını 37-1 kaybetti. Aradan geçen yıllar içerisinde çok şey değişti. Zamanla profesyonelleşen ve önemli transferler yapan takım, Türkiye’yi geçen sene Avrupa’da temsil etti. Artık 37 yemiyor, 37 atıyorlar.

Zamanla profesyonelleşen, transferler yapan hatta Ukrayna’dan Kanada’dan da oyuncu getiren Zeytinburnu Belediyesi Buz Hokeyi Takımı, 2014-2015 sezonunu şampiyon olarak tamamladı. Geçen sene de Türkiye’yi Avrupa’da temsil edip grup ikincisi olmayı başardı.

İlk takımdan bugüne kadar kalan isimlerden biri de Faruk Günel. Genç sporcu buz hokeyinin artık kendisi için bir meslek haline geldiğini söylüyor:

“Daha önce spor yapmıyordum. Şimdi spordan eve evden spora. Kendimi de bu alanda çok geliştirdim. Takım olarak da çok geliştik. Aramıza yeni arkadaşlar katıldı. İlk takımdan aramızda başka arkadaşlar da var. Ama onlar askerde. Askerden geldikten sonra yine eski günlerdeki gibi beraber olacağız. İlk maçımızda 37 gol yemiştik, artık biz 37 atıyoruz.”

 “KENDİ KABİLİYETLERİNİN FARKINA VARDILAR”

Kulübün Başkanı Halit Albayrak da takımın kuruluş hikayesini “Buz pisti kurulduktan sonra oradaki işleyişi bozan, uygulamayı deforme eden bazı arkadaşlarımız vardı. Sokakta hedefi olmayan, hiçbir işi bulunmayan, sporla uzaktan yakından alakası olmayan arkadaşlarımız vardı. Biz onlara belli bir saat verdik. Bu saat aralığında pist, sadece size ait dedik. 6-9 arası yaklaşık 7 ay boyunda o saat dilimini kullandılar. 3-4 ay sonra ise kendileri bir kıvama geldi. Sonra biz sırf onlar için Zeytinburnu Belediyesi Spor Kulübü'nü kurduk. Arkadaşlar daha sonra iddialı bir takım haline geldiler. Antrenörleri oldu, antrenör yardımcıları oldu. Malzemecileri oldu. İki santimlik çeliğin üzerinde yaptıkları hareketlerle kendi kabiliyetlerinin farkına vardılar.” şeklinde anlattı.

Loading...