Sur`daki hendek ve barikatlar, 4 bin 700 öğrenciye okul değiştirtti

Sur`daki hendek ve barikatlar, 4 bin 700 öğrenciye okul değiştirtti

Sur`daki hendek ve barikatlar, 4 bin 700 öğrenciye okul değiştirtti

Ferit ASLAN DİYARBAKIR, (DHA) – DİYARBAKIR merkez Sur İlçesi`nde teröristlerin kazdığı hendeklerin kapatılması ve barikatların kaldırılması için, ilan edilen sokağa çıkma yasağı ve çatışmalar nedeniyle  6 mahalledeki 7 okulda ders yapılamadı. Bu okullardaki 4 bin 700 öğrenci, başka okullara nakledildi.
Türkiye`deki bütün okullarda öğrenciler bugün karnelerini alırken, PKK`nın hendek ve barikatları nedeniyle operasyonların sürdüğü Diyarbakır merkez Sur İlçesi`nin terörün eğitime zararı bir kez daha ortaya çıktı. Toplam 8 bin 500 öğrencinin bulunduğu Sur merkezde, sokağa çıkma yasağının sürdüğü 6 mahalledeki 7 okulda yaklaşık 4 bin 700 öğrencinin çatışmalar ve yasak nedeniyle nakillerini almak zorunda kaldıkları ya da misafir öğrenci olarak başka okula gittikleri belirtildi. Bu öğrencilerden ise yaklaşık 750`si eğitimlerini düzenli olarak sürdüremedi.
4 bin öğrencinin bir kısmı merkezdeki diğer ilçelere, bir kısmı ise aileleri ile şehir dışına gitti. Merkez Sur`da bulunan ancak yasağın olmadığı mahallelerdeki 7 okuldaki öğrenci sayılarının da çatışmalar nedeniyle yüzde 20 oranında azaldığını belirten yetkililer, öğrencilerin durumunu gittikleri yerde takip ettiklerini söyledi.
TATİLDE 750 ÖĞRENCİYE TELEFİ EĞİTİMİ VERİLECEK
Sur`da yaklaşık 750 öğrencinin eğitimlerini düzenli olarak sürdüremedikleri için telafi eğitimine alınacağını söyleyen yetkililer, "Ara tatil dönemindeki 2 hafta içerisinde 750 öğrenciye telafi eğitimi verilecek ve bu öğrencilerin arkadaşlarından geri kalmaması için eksiklikleri giderilecek" dedi.
DHA

Loading...