10 şehirde 10 bin kadın girişimciliğe adım attı

Girişimcilikte Önce Kadın Yarışması ödül töreninde, girişimcilik ve teknoloji alanlarında eğitim alan başarılı kadınlar düzenlenen törende ödüllerini aldı.

10 şehirde 10 bin kadın girişimciliğe adım attı

Mehtap Ö. ERTÜRK / SÖZCE

Kadınların ekonomik hayata katılımlarını ve girişimcilik kapasitelerini artırma hedefiyle hayata geçirilen Girişimcilikte Önce Kadın Projesi ile ilk yılında 10 şehirde 10 bin kadına ulaşıldı. Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Türkiye Vodafone Vakfı ve Türkiye Bilişim Vakfı işbirliğiyle hayata geçirilen projesinin birinci yılında düzenlenen Girişimcilikte Önce Kadın Yarışması ödül töreninde, girişimcilik ve teknoloji alanlarında eğitim alarak el emeğini kazanca dönüştüren en başarılı kadınlara işlerini büyütmeleri için ilk sermayesi sağlandı.

2 MİLYAR KİŞİ İSTİHDAM EDİLEMİYOR

Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Süel, bu proje kapsamında düzenlenen Girişimcilikte Önce Kadın Yarışması'nda kazanan beş kadın girişimciye toplam 26 bin 500 lira can suyu desteği sağlandığını söyledi.

Günümüzde işsizlik ve istihdamın tüm dünyada önemli bir sorun olduğuna dikkat çeken Süel, “Dünya Bankası'nın tahminlerine göre, yaklaşık 2 milyar kişi çalışma çağında olmasına rağmen işgücü piyasasına katılamıyor. Bununla birlikte, mevcut istihdam oranlarının korunabilmesi için 2027 yılına kadar 600 milyon yeni işe ihtiyaç duyuluyor. Vodafone olarak, istihdam sorununun girişimcilik ile çözülebileceğine inanıyoruz” dedi.

BEŞ GİRİŞİMCİ KADINA ÖDÜL

Dijital mağaza üzerinden ürünlerini satışa sunarak en yüksek ticari performansı sergileyen kadınlar ödüllendirildi. Yarışmada, Eskişehir'den Sebahat Oral birinci, Samsun'dan Asuman Kanca ikinci, İstanbul'dan Nazik Kocaoğlu üçüncü olurken, Samsun'dan Neslihan Kayhan ve İstanbul'dan Rabia Özdemir Tokat ise Jüri Özel Ödülü'ne layık görüldü.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...