Reklamsız Sözcü

15. İhracatın Yıldızları Ödülleri sahiplerini buldu

15. İhracatın Yıldızları Ödülleri sahiplerini buldu

android-time 13:40
15. İhracatın Yıldızları Ödülleri sahiplerini buldu
15. İhracatın Yıldızları Ödülleri sahiplerini buldu

Türkiye ihracatına katkıda bulunan şirketlerin ödüllendirildiği "İhracatın Yıldızları-Teşvik Ödülleri" yarışmasında yılın ihracatçısı Kordsa oldu.

DHL Express ile Dünya Gazetesi işbirliği ve Akbank ile Vodafone Türkiye sponsorluğunda bu yıl 15’incisi düzenlenen “İhracatın Yıldızları” yarışmasının sonuçları Taksim The Marmara’da gerçekleşen ödül töreniyle açıklandı.

Ödül töreni; Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ ile DHL Express Türkiye CEO’su Markus Reckling’in ev sahipliğinde Akbank Kurumsal ve Yatırım Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Levent Çelebioğlu ve Vodafone Türkiye Kurumsal İş Birimi İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy’un katılımı ile gerçekleşti.

Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan ihracatçı firmaları teşvik etmek, ihracatın geliştirilmesini ve sürdürülebilirliğini desteklemek amacıyla düzenlenen İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’nde 9 ayrı kategori ve özel değerlendirmelerle toplam 19 ödül verildi. ”Büyük Ödül”ün sahibi ise Kordsa oldu.

Törende, Kreatif Ürün Ödülü’nü Biopipe, İpeker Tekstil, Kayahan Makine; Yeni Pazar – Pazar Çeşitliliği Ödülü’nü Teksan Jeneratör, Kastamonu Entegre, Sem Plastik; İhracat Performans Ödülü’nü Ram Dış Ticaret, Üniteks Tekstil, TGS Dış Ticaret; Hizmet İhracat Ödülü’nü Comodo; İnovasyon Şampiyonu Ödülü’nü Nanomagnetics; Markalı İhracat Ödülü’nü Arzum Küçük Ev Aletleri; Ticaret Elçisi Ödülü’nü Coca Cola CEO’su Muhtar Kent aldı. Özel Ödüller ise İzocam, R Vent Medical, Modavizyon ve Hidromek’e verildi.

Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ, “İhracatın Yıldızları – İhracatı Teşvik Ödülleri”nin Türkiye’nin 2001 krizinden çıkmak için ihracata sarıldığı koşullarda tasarlandığının altını çizdi ve şöyle konuştu:

"Ödüllerimiz bu yıl 15 yaşına giriyor. Türkiye’de herhangi bir yarışmayı 15 yıl boyunca aralıksız sürdürmek büyük bir başarı. Sanıyorum, bunun temelinde bu yarışmanın Türkiye’yi potansiyeller ülkesi imajının ötesine taşıyıp, başarılı ihracat örnekleriyle Türkiye’nin dinamizmini somutlaştırması yatıyor” diyen Güldağ, “Her sene altını çiziyoruz; bu yarışmanın kazananı bol kaybedeni ise hiç yok. Enerjisini akılla birleştirip, yenilikçi ürünlerini dünyanın dört bir köşesine satarak Türkiye’ye en çok ihtiyaç duyduğu katkıyı sağlayan ihracatçılarımızın, Türkiye’nin tek ve orijinal İhracatın Yıldızları yarışmasına daha fazla katılmasını istiyoruz."

DHL Express Türkiye CEO’su Markus Reckling törende yaptığı konuşmada, 15 yıldır düzenlenen "İhracatın Yıldızları" yarışmasının Türk ihracatının gelişimine verdikleri desteğin bir göstergesi olduğunu söyledi ve ekledi:

"Türkiye’nin ihracat hedefine ulaşması için girişimcilik, inovasyon ve yatırımlar kilit unsurlardır. Bu anlamda ülkenin genç nüfusu ve girişimci KOBİ’leriyle ihracatta büyümeye devam edeceğine inanıyorum. Biz de DHL Express olarak Türkiye ihracatının gelişmesi, zenginleşmesi ve çeşitlenmesi hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz ve KOBİ’lere sunduğumuz desteği göstermek amacıyla her yıl İhracatın Yıldızları yarışmasını organize ediyoruz."

Toplantı ile ilgili konuşan Akbank Kurumsal ve Yatırım Bankacılığı’ndan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Levent Çelebioğlu da, "İhracatçı ve ithalatçı firmalarımıza Akbank olarak dış ticaret ve dış ticaretin finansmanındaki bilgi ve tecrübelerimizi, teknolojik altyapımızın da sağlamış olduğu olanakları kullanarak kaliteli ve sürekli hizmet anlayışımızla sunmaktayız" dedi ve ekledi:

"Böylece firmalarımızı uluslararası rekabette desteklemeye devam ediyor, onların iş ortakları ve finansal danışmanları olarak konvansiyonel bankacılık ürünlerinin yanı sıra uluslararası pazarlarda rekabet güçlerini arttıracak avantajlar sağlıyoruz. Örneğin, dünya genelinde dış ticaretin yaklaşık yüzde 80’i açık hesap olarak yapılmakta olup, ihracatçılar alacak tahsil riskini bertaraf edecek uygulamada basit, pratik çözüm arayışındalar; bu amaçla geleneksel ödeme yöntemlerine ilave teknolojinin getirdiği avantajlarının da kullanımı ile daha kolay pratik çözümler sunan Banka Ödeme Yükümlülüğü (BÖY) veya uluslararası tabiriyle BPO (Bank Payment Obligation) ile daha hızlı ve kolay ödeme garantili yeni yöntemleri de müşterilerimizin kullanımına sunan Türkiye ve dünyada sayılı bankalardan biriyiz."

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy da, "Altyapısı ve sanayisi güçlenen ülkemiz, hızla dijitalleşen pazarlarda varlığını artırabilmek için yeni dijital düzene uyum sağlamak durumunda" dedi ve konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Dijital gelecek, dünyanın her yerinde mobil internet kullanarak, bulut depolamadan yararlanarak, üretim ve operasyona teknolojiyi entegre ederek ‘Yarına Hazır İhracatçı’ olma zorunluluğunu beraberinde getiriyor. Vodafone olarak, ‘Yarına Hazırım Platformumuz’ ile işletmelerin Dijitalleşme Endeksi’ni hesaplayarak onlara yarına bugünden hazır olmak için ihtiyaç duydukları çözümler konusunda yol gösteriyoruz. Araştırmalarımıza göre, Dijitalleşme Endeksi’ndeki her 10 puanlık artış şirketlere ek yüzde 1.5 kâr sağlıyor. Büyüyen bir ekonomi için son 2 yılda yüzde 48'den yüzde 53'e çıkardığımız Türkiye Dijitalleşme Endeksi’ni yüzde 75’e çıkarma hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu vesileyle, başta ödül alan firmalarımız olmak üzere ihracatın gelişmesi ve teşvik edilmesine katkıda bulunan tüm ihracatçı firmalarımızı yarattıkları fark için tebrik ediyoruz."

(lı)

DHA

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more