Sözcü Plus Giriş

AB’den ayrılmak İngiltere’ye fayda sağlar mı?

Bugün İngiltere’nin AB’ye sunduğu 4 maddelik reform şartı görüşülürken, küresel piyasalar olası ayrılma senaryosunu tartışıyor.

Güncellenme: 13:49, 19/02/2016
AB’den ayrılmak İngiltere’ye fayda sağlar mı?

Avrupa Birliği'nden ayrılmak isteyen İngiltere'nin, üyeliğinin devam edebilmesi için AB’ye sunduğu 4 maddelik reform şartının görüşüldüğü toplantı bugün sonuçlanacak. Küresel piyasalarda ise olası bir ayrılma senaryosunun Avrupa Birliği ve İngiltere ekonomisini nasıl etkileyeceği tartışılıyor.

Destek Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Kutay Gözgör, alınacak kararın olası etkilerini “AB-İngiltere Raporu”nda değerlendirdi.

Gözger şunları söyledi:

“Amerika Merkez Bankası'nın (Fed) geçtiğimiz yılın Aralık ayından faiz artışına yönelmesi sonrası, gözler İngiltere Merkez Bankasına (BOE) çevrilmişti. BOE, FED'den sonra G7 ülkeleri arasında faiz artışına en yakın ülke olarak görülüyordu. Ancak, yavaşlayan İngiltere ekonomisi, ücretlerin istenilen düzeyde artmaması ve belki de en önemlisi olarak görebileceğimiz Brexit tartışması (İngiltere'nin Avrupa Birliğinden Çıkışı) faiz artışı sürecini olumsuz etkileyebilir.

“YILSONUNA KADAR FAİZ ARTIŞI BEKLENMİYOR''

İngiltere ekonomisinin geçtiğimiz yıla göre belirgin şekilde yavaşlaması, enflasyon oranının yeniden deflasyon bölgesine yaklaşıyor olması BOE üyelerinin faiz artışına yönelik beklentilerini olumsuz etkiliyor. BOE'nin Ocak ayında gerçekleştirdiği toplantının tutanaklarına ve enflasyon raporuna baktığımızda, enflasyon ve büyüme rakamları tahminlerinin aşağı yönlü revize edildiğini görmüştük. Aynı zamanda BOE başkanı Mark Carney, faiz artışı sürecinin başlayabilmesi için ücret artışının kabul edilebilir düzeyde olması gerektiğini ifade etmişti. Son açıklanan işsizlik rakamlarında, ücret artışının net bir şekilde yavaşladığını gördük.

“AVRUPA BİRLİĞİNDEN ÇIKMAK HER İKİ TARAF İÇİNDE OLUMSUZ''

Faiz artışına yönelik beklentiler azalmaya devam ederken, İngiltere'nin Avrupa Birliğinden ayrılıp ayrılmayacağına yönelik tartışmalar piyasaların gündemini uzun bir süre meşgul edebilir. Yayımlanan son anketlere baktığımızda İngiltere halkının yüzde 51'i Avrupa Birliğinde kalmaya yönelik oy kullanırken, yüzde  49'u ayrılmaya sıcak bakıyor. Bugünkü toplantının sonucunda anlaşmaya varılamazsa Haziran ayında İngiltere referanduma gitmek isteyecek. Böyle bir senaryonun gerçek olması halinde, daha öncesinde Yunanistan krizinde olduğu gibi Avrupa Birliğinin geleceği sorgulanabilecektir. Ancak, Cameron Avrupa Birliği'nden istenilen şartlar sağlanması halinde ayrılmaya sıcak bakmıyor. Avrupa Birliği ile İngiltere arasındaki ticari ilişkileri incelediğimizde, her iki tarafın da birbirinden önemli kazançlar elde ettiğini görüyoruz. İngiltere ürünlerinin yüzde  51,4'nü Avrupa Birliğine ihraç ederken, Avrupa Birliği ürünlerin yüzde  6,6'sını İngiltere'ye ihraç ediyor. Özellikle Almanya'nın İngiltere'nin önemli bir ticari partneri olduğunu görüyoruz. İngiltere'nin bölgeden ayrılmasının ticari dengelere zarar verebileceğini söyleyebiliriz. Bu durum İngiltere ekonomisi için olumlu olmayacaktır. Çünkü İngiltere Avrupa Birliği üyelerine sağlanan tarif ve gümrük vergisi indirimlerinden yararlanamayacak. Bugün yapılacak olan görüşmede Avrupa Birliği İngiltere'ye ticaret, bütçe, regülasyon ve göçmenlik konusunda hazırlanan reformlarını sunacak. İngiltere'nin bu teklifleri kabul etmesi beklenmiyor. Bu yüzden önümüzdeki süreçte Brexit daha çok konuşulacak, ancak İngiltere'nin bölgeden ayrılması halinde kazanan tarafın olmayacağını görebiliyoruz.”