Sözcü Plus Giriş

Akın İpek’in otelinde altın bulunamadı

Akın İpek'in Marmaris'te bulunan otelinde yapılan kazı çalışmaları tamamlandı. 96 ton altın olduğu iddia edilen otel ve civarında altın bulunamadı.

Güncellenme: 15:41, 19/12/2016
Akın İpek’in otelinde altın bulunamadı

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında hakkında tutuklama kararı bulunan işadamı Akın İpek’in, TMSF’nin el koyduğu Muğla’nın Marmaris İlçesi’ndeki Peninsula Oteli’nde 96 ton altın gömülü iddiaları üzerine 6 aydır süren kazı çalışmaları sona erdi. Otel ve çevresinde altın bulunmadığı belirtildi. TMSF, ‘altın gömülü’ iddiasını ortaya atan otelin eski genel müdürü Adem Erdagöz hakkında ‘zimmetine para geçirmek’ suçundan suç duyurusunda bulundu.

İlginizi ÇekebilirKayyum 'altın var' diye Cumhurbaşkanı'na mektup yazmıştıKayyum 'altın var' diye Cumhurbaşkanı'na mektup yazmıştı

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında bir süre önce İpek Koza Holding’e el konuldu. Holding’in şirketlerine ise kayyum atandı. FETÖ finansörü olduğu iddiasıyla hakkında tutuklama kararı bulunan, İngiltere’ye kaçan işadamı Akın İpek’e ait Marmaris İlçesi’ne 35 kilometre mesafedeki Turgut Mahallesi’ndeki 7 yıldızlı Peninsula Otel’e, kayyum tarafından 9 Aralık 2015 yılında Genel Müdür Adem Erdagöz atandı. Otelin ismi ise ‘Angel’s Peninsula’ olarak değiştirildi.

resimid_2883753

Bir süre sonra kayyum, Adem Erdagöz’ün işine son verdi. Adem Erdagöz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir mektup yazdı ve otel arazisinde 96 ton altın gömülü olduğunu iddia etti. Adem Erdagöz “Piyasa değeri 13 milyar lira olan altının bulunması kayyum tarafından engelleniyor. Bu konuda yapılmış sismik raporlar var. Altınlar yurtdışına kaçırılmak isteniyor. Bana da susmam için 5 milyon dolar rüşvet teklif edildi. Bu teklifi reddettiğim için işime son verildi” iddiasında bulundu.

40 METRE DERİNLİKTE KAZILAR YAPILDI

İddialar üzerine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından Ankara Hacettepe Üniversitesi’nden bir Profesör ve Maden Tetik Arama Genel Müdürlüğü’nden 12 olmak üzere toplam 13 uzman otele geldi. Marmaris İlçe Jandarma ekipleri ve Ankara’dan gelen özel güvenlik görevlileri denetiminde 13 uzman, 19 noktada inceleme yaparak 40 metre derinlikte kazılar gerçekleştirdi. Belli aralıklarla yapılan kazı çalışmaları geçen hafta Cuma günü sona erdi. Tutulan tutanaklarla Adem Erdagöz’ün iddia ettiği altınlara rastlanılmadı.

resimid_2883756

ADEM ERDAGÖZ HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Angel’s Peninsula Otel’in yönetimini elinde bulunduran TMSF ise, eski Genel Müdür Adem Erdagöz hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. TMSF, savcılığa yaptığı suç duyurusunda eski Genel Müdür Erdagöz’ün, ‘Belirli aralıklarla otelin gelirinden yaklaşık 150 bin lirayı zimmetine geçirdiği ve akrabalarını kayıt dışı olarak konaklatarak görevi kötüye kullandığı’ iddialarına yer verdi.

DHA

Yayınlanma Tarihi:12:03,