Sözcü Plus Giriş

‘Alış fiyatı’ perakendeciyi sebze meyveden soğutacak

Döviz tabelası gibi markette alış ve satış fiyatının bir arada gösterilmesine sektördenitiraz geldi. Perakendeciler, maliyet hesabının göz ardı edildiğini dile getirdi.

Sayime BAŞÇI
10:15 -
‘Alış fiyatı’ perakendeciyi sebze meyveden soğutacak

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın önceki gün yayınladığı künye tebliği perakendecide ‘kafa karışıklığı' ve ‘hayal kırıklığı' yarattı. Sebze meyve satışlarında, her bir ürünün ‘alış' ve satış fiyatlarının tüketicinin görebileceği şekilde yazılmasını öngören tebliğin uygulamaya geçmesi ile raflarda büyük bir karmaşanın yaşanacağını aktaran perakendeciler, uygulamayı ve maliyetlerini tüketiciye anlatamayacaklarına işaret etti. Tebliğin yayınlanmasının ardından “hayal kırıklığına uğradık” “Biz meyve sebze satmak istemiyoruz” yorumlarını yapan sektör temsilcileri, meyve sebze satışlarından yüzde 10'a yakın zarar ettiklerini, künye uygulamasının tüketicide ‘pahalılık' algısı yaratacağına dikkat çekti.

NAKLİYESİ PAHALI

Sektörün önde gelen zincir markalarının katılımı ile önceki akşam İstanbul'da düzenlenen basın toplantısında soruları yanıtlayan Gıda Perakendecileri Derneği Başkanı (GDP) Nihat Özdemir, meyve sebze reyonlarının bir market için, tüketiciden alacağı ‘onay' noktası olarak çalıştığına işaret etti. Tüketicinin bir marketten alışveriş yapmaya
karar verirken, meyve sebze reyonlarının temizliğine, görünümüne ve ürün fiyatlarına göre değerlendirme yaptığını aktaran Özdemir, “Adana'da bir kamyon karpuzun maliyeti nakliyesinden daha ucuz. Alış fiyatı ile satış fiyatı arasında makası çok yüksek olan ürünler, patates, domates, karpuz gibi operasyon maliyeti yüksek olan ürünler”
diye konuştu.

Toplantıda konuşan Uyum Gıda Genel Müdürü Mustafa Songör ise meyve sebze satışları üzerinde çok ciddi maliyetlerin olduğunu aktardı. “Biz meyve sebze satmak istemiyoruz. Yasaklasalar rahat ederiz” diye konuşan Songör, raflara giren meyve sebze üzerinde yüzde 8'lik KDV ile yüzde 25'lik fire maliyetinin olduğuna dikkat çekti. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'nin de tarım ve gıda perakendeciliğine uzak olmadığını kaydeden Songör, bakanlık kararının kendilerinde hayal kırıklığı yarattığını dile getirdi.

Öte yandan, toplantıda sebze meyve kârlarına ilişkin açıklamalarda bulunan perakendeciler, satışlardan para kazanmadıklarını ve yüzde 10 zarar ettiklerini dile getirdi.

MALİYETİN İKİ KATI

Sektörün, bir yıldır, turizm, terör ve 15 Temmuz darbe girişimi nedeni ile oldukça zor zamanlardan geçtiğini kaydeden BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, “Piyasada durağanlık olduğunu hepimiz biliyoruz. Herkes bu durumdan etkilendi. Şirinlik olsun diye etkilenmedik demek doğru değil. 2011'de ABD'de Lehman Brothers'ın iflasının duyulduğu günün ertesi müşteri sayımızın en az olduğu gündü. Şu an yaşanan olaylarda da tüketim alışkanlıkları değişmedi ama sepetler küçüldü. Biz büyüme hedefimizi yüzde 20'den yüzde 15'e çektik” dedi.

270 BİN KİŞİ ÇALIŞIYOR

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın yayınladığı tebliğin ayrıntılarının sektörde kafa karışıklığı yarattığını kaydeden Nihat Özdemir, ürünün alış fiyatında üretici fiyatının mı yoksa nakliye ve operasyonel giderler sonrası fiyatının mı yazılacağının belli olmadığını dile getirdi. Özdemir sadece gıda perakendesi alanında 29 bin şubede 270 bin kişinin çalıştığına ve 95 milyar TL'lik ciro elde edildiğine işaret ederek, tebliğ ile ilgili ayrıntıların bakanlık tarafından netleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Son güncelleme: 10:31 23.09.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more