Apple Duell’i fena yanıltmaya devam ediyor

ABD Patent Dairesi Başkanı Charles Duell zamanında 'artık icat edilecek bir şey kalmadı' dediğinde Apple'ı hayal etmemişti.

Apple Duell’i fena yanıltmaya devam ediyor

1899 yılında ABD Patent Dairesi Başkanı Charles Duell yaptığı açıklamada mucitlere, “İcat edilecek her şey icat edildi. Boşuna bizi büyük dosyalarınız ve cihazlarınızla oyalamayın” açıklamasını yapmıştı. Bu açıklamanın ardından tam 117 sene geçti. Bu süre zarfı içerisinde aya çıkan insanoğlu nükleer teknolojilerden nano teknolojiye pek çok ilerleme sağladı. ABD patent dairesi yaya kaldı. Edison gibi tüccarlar ve Tesla gibi dahilerin bir araya gelmesi dünyanın engelli koşusunda engelleri birer birer aşmasına yardımcı oldu.

duell

Charles H. Duell

Her yeni icat arkasından bir yenisinin yolunu açarken her yeni buluş yeni bir ihtiyacın da yolunu açtı. 21. yüzyıla gelindiğinde ise değişim baş döndürücü boyutlara ulaştı. Nano teknoloji öyle bir hale geldi ki bilgisayarlar akıllı telefonlarla cebimize sığar oldu. Önceden ekmek, gaz, yağ kuyruğuna giren insanlar cep telefonu kuyruklarında yerini aldı. O telefonlara çok ihtiyaçları olduğu için mi? Sanmıyorum. Her yeni teknoloji tasarım ve özellik insanoğluna yeni bir statü kazandırdı. Bir üst modele sahip olmanın hazzı paha biçilemezdi.

makam

Kabul etmeliyiz ki 21. yüzyıl ve teknoloji kelimeleri yan yana geldiğinde insanların aklına gelen ilk firma Apple. Kabul etmeliyiz ki Apple Duell’i fena yanıltanlardan biri oldu. Bu şirket iPod ile başladığı kişiselleşme yolculuğuna bugün pek çok cihazın yanında iPhone ile devam ediyor. Yıllar içerisinde başardıkları borsada reel sektörün kralı Exxon Mobil'i geçerek onları dünyanın en büyük firması yaptı. Çıkardıkları her yeni model olay oldu. Sadece Apple haberlerini takip eden internet siteleri açıldı. Steve Jobs bir kuşak için John Lennon kadar çok şey ifade eder oldu. Çünkü geliştirilen ürünlerin felsefesi donanım gücünden değil kişiselleştirilebilen yazılımdan ve tabii ki tasarımdan geliyordu.

jobs

İşte böyle bir atmosfer içerisinde Apple geçen haftalarda iPhone 7'yi kullanıcılarıyla buluşturdu. Bu yıl ön sipariş mekanizması sağlıklı çalıştığı için Uzakdoğu dışında dünyanın dört bir yanında büyük iPhone kuyrukları görmedik. Fakat Cupertino'daki ekip ortaya yine tarihe geçecek bir iz bıraktı. Gelelim iPhone 7'nin özelliklerine…

ʻʻ
Hayatta zamanınız sınırlı. Başkalarının hayatlarını yaşayarak bunu harcamayın.
Apple'ın kurucusu Steve Jobs

Tasarım olarak baktığımız zaman iPhone 7'nin 4.7 inçlik ekranıyla iPhone 6 ve 6S'ten çok da büyük bir farkı yok. Cihazın arka yüzünde kameranın hemen altındaki ince bandın gitmiş olması hacmen arka yüzeyi daha büyük gösteriyor.

apple

Cihazın fiziksel özelliklerinden devam edersek iPhone 7'nin ağırlığı 138 gram. Cihaz bir önceki iPhone, 6S'e göre 5 gram daha hafif. 5 gram göze küçük gelse de telefonu elinize aldığınızda farkı hissediyorsunuz.

iphone321312Gelelim boyutlarına… iPhone 7 ile iPhone

6S'in boyutları tamamen aynı. Cihazın yüksekliği 13.81 cm, eni ise 6.71 cm. iPhone 7 biraz daha hafif olması hasebiyle cebinizde hiçbir rahatsızlık vermiyor. Ve kullanırken tek el yeterli oluyor.

eller

6S ile 7'nin ekran özelliklerinde göze çarpan en belirgin fark iPhone 7'de LCD ekranlarda kullanılan IPS teknolojisinin kullanılmış olması. Bu teknolojiyle birlikte hangi telefonun ekranına hangi açıdan bakarsanız bakın renkler kaybolmuyor renk canlılığı ve parlaklık aynen muhafaza ediliyor. Aşağıdaki video IPS ekranın ne anlama geldiğini anlamanız açısından yararlı olacaktır.

.

iPhone 7'de ekranın ulaştığı maksimum parlaklık oranı iPhone 6S'ten çok daha yüksek performans sağlıyor. 6S'te maksimum parlaklıkta 500cd/m2 görüntü elde edilirken 7'de bu sayı 625 cd/m2 oluyor. Yani iPhone 7'nin ekranı bir önceki modele göre yüzde 25 daha fazla parlaklık sağlıyor.

İKİ KAT DAHA FAZLA SES

Phone 7, stereo hoparlörlere sahip ilk iPhone. Ve iPhone 6s'e göre iki kat daha yüksek ses çıkışı ve daha geniş bir dinamik aralık sunuyor. Yani müzik dinlerken, video izlerken veya hoparlörden telefon görüşmesi yaparken telefonunuzun sesini daha da yükseltebilirsiniz.

a10-chipset-mockup

Apple iPhone 7'de A10 Fusion Core işlemci kullanıyor. Çift çekirdekli bu işlemci 6S'teki A9'a göre cihazın yüzde 40 oranında daha hızlı çalışmasına imkan veriyor. İşlemci çok kuvvetli olmasına rağmen ciddi anlamda az enerji tüketiyor. iPhone 7'nin şarjı 6S'e göre en az iki saat daha fazla gidiyor.

3p213ph21hp13ph3ph323hp

iPhone 7'nin bir önceki modellere göre en çarpıcı yeniliklerinden biri kamerasının doğal ışıktan çok daha fazla yararlanabilmesi. Böylece özellikle gece çekimleri gözle görülür bir fark yaratıyor. Kameranın derinliği f/1.8 olarak değerlenmiş. iPhone 6S'te bu oran f/2.2'ydi. Yani 6S'in ışıktan faydalanma oranı ƒ/1.8 diyafram. Phone 7, el titremesiyle veya hareket halindeyken oluşan bulanıklığı azaltan optik görüntü stabilizasyonu özelliğine sahip. Yerleşik sensör, lensin en küçük titreşimleri bile telafi etmesini sağlayarak iPhone 6s'e göre 3 kata kadar daha uzun pozlama imkanı sunuyor. Ayrıca 7 megapixel’lik ön kamera ile artık çok daha net selfieler elde edilebilecek.

iPhone 7'NİN TÜRKİYE FİYATI NE KADAR?
3249 TL
İşte Türkiye'deki iPhone 7 fiyatları
iPhone 7'nin 32 GB'lık modeli, 3249 TL, 128 GB'lık modeli 3649 TL, 256 GB'lık modeli ise 4049 TL'ye satılıyor.

Apple iPhone 7’de kamera için kullandığı flaşların da renk skalasını artırmış. Önceden sadece beyaz flash veren iPhone şimdi beyaz ve sarı tonlarında dört tane flash seçeneği sunuyor. Telefon bulunulan ortama hangi rengin daha iyi gideceğini tasarlayarak flaşın fotoğrafın doğal renklerini bozmasını engelliyor.

Bilindiği üzere Apple iPhone 7’de kulaklık girişini kaldırdı. Bunun endüstride nasıl sonuçlar doğuracağını EarPods’lar piyasaya çıkacağı zaman anlayabileceğiz. Cihazın kutusuyla birlikte verilen jack dönüştürücünün kaybolması kullanıcılar için büyük bir sıkıntı oluşturacaktır.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...