Askerin ödeneğine 11.6 milyarlık takviye

Hükümet Emniyet ve askerin bütçesini artırdı. Jandarma’ya 521 milyon lira, Emniyet’e ise 17.6 milyar liralık kaynak ayrıldı. Örtülü ödenek harcamaları ise 1 milyar liraya yaklaştı

Askerin ödeneğine 11.6 milyarlık takviye

Başta Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ve İçişleri Bakanlığı olmak üzere asker ve Emniyet'in bütçe ödenekleri büyük miktarlarda artırıldı. Hükümet, başarısız darbe girişiminin henüz ortaya çıkmadığı haziran ayında, iç ve dış tehditlerle mücadeleyi artırmak için savunma ve güvenlik ödeneklerinde olağanüstü artışa gitti.

Maliye Bakanlığı'nın verilerine göre, yılın ilk yarısında 12.6 milyar liralık harcama yapan Milli Savunma Bakanlığı'nın yıllık ödeneği 11 milyar lira birden artırılarak 26.4 milyar liradan 37.4 milyar liraya yükseltildi. Aynı şekilde Jandarma Genel Komutanlığı'na ayrılan kaynak da 521 milyon liraya yükseltildi.

Sahil Güvenlik Komutanlığı'na da 49 milyon lira ilave ödenek tahsis edildi. Böylece askeri kurumların ödeneğinde toplam 1 milyar 573 milyon lira artışa gidildi.

POLİSE 1.9 MİLYAR LİRA

Askeri ödeneklerin dışında Emniyet güçlerinin ödeneklerinde önemli artışa gidildi. Yılın ilk yarısında 3.2 milyar lira harcama yapan İçişleri Bakanlığı'nın yıllık ödeneği 5.4 milyar lira artırılarak 10.2 milyar liraya çıkarıldı.

Buna karşılık ilk 6 ayda 10.3 milyar lira harcama yapan Emniyet Genel Müdürlüğü'nün yıllık ödeneği 3 milyar 530 milyon lira kesilerek 17.6 milyar liraya indirildi. Böylece toplamda Emniyet güçlerinin ödeneğinde 1 milyar 895 milyon lira artışa gidildi.

milyon

DARBEYİ ANLAMAYA 900 MİLYON TL YETMEDİ

Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık'ın kullandığı gizli hizmet ödeneklerinden yılın ilk 6 aylık döneminde 899 milyon 802 bin lira harcama yapıldı. ‘Örtülü ödenek' olarak bilinen bu kalem, darbe girişimleri de dahil olmak üzere her türlü tehdit ve risklerin önlenmesi amacıyla hiçbir yere hesap vermeye gerek olmadan kullanılabiliyor.

Veriler, ‘örtülü'den 6 ayda 1 milyarlık harcama yapılmasına rağmen darbe hazırlıklarına yönelik hiçbir bilgiye ulaşılamadığına işaret ediyor. Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) da ilk 6 ayda 717 milyon lira para harcadığı görüldü. Hükümet, darbe öncesinde haziran ayı itibarıyla MİT'in yıllık ödeneğini 1 milyar 655 milyon liraya yükseltti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...