Sözcü Plus Giriş

AVM’lere alaturka wc mecburiyeti

Yeni AVM yönetmeliğine göre, AVM’lerde alafranga tuvaletin yanında alaturka tuvaletlerle de yer alacak.

Güncellenme: 12:34, 26/02/2016
AVM’lere alaturka wc mecburiyeti

Ali Ekber ERTÜRK/ANKARA

AVM'lerle ilgili yeni yönetmelik yayınlandı. Yönetmeliğe göre artık AVM'lerde alafranga tuvaletin yanısıra alaturka tuvaletler de olacak. Yine, acil durumlar için her AVM'ye sağlık ünitesi açılacak. Kadın ve erkekler için ayrı ayrı ibadethane de AVM'lerde zorunlu olacak. Ortak kullanım alanlarındaki hizmetler ise ücretsiz olacak. Yeni AVM yönetmeliğine göre AVM'lerde şu düzenlemeler yapılacak:

DOKTOR VE MESCİT

Sosyal ve kültürel etkinlik alanı, acil tıbbi müdahale ünitesi, kadın ve erkek için ayrı ayrı ayrı ibadet yeri, bebek bakım odası, çocuk oyun alanı ve dinlenme alanları ile ortaklaşa kullanma, korunma veya faydalanma için zorunlu olan diğer alanlar oluşturulacak. Ortak kullanım alanlarında, “acil tıbbi durum butonu” olacak.

MÜŞTERİ OLMAYANA OTOPARK ÜCRETİ

Alışveriş merkezi otoparkının müşteriler ve alışveriş merkezi içindeki perakendeciler haricinde kullanımını sınırlandırmak amacıyla alışveriş merkezi yönetimi tarafından, süreli kullanıma bağlı ücretlendirme yapılabilecek.

SERGİ SALONLARI

Alışveriş merkezinde sergi, söyleşi, tanıtım ve imza günleri gibi sosyal ve kültürel etkinliklerin düzenlenmesi amacıyla satış alanının en az binde beşi oranında alan ayrılacak.

ÇOCUK GÜVENLİĞİ

Alışveriş merkezinde 0-10 yaş grubu çocukların oyun oynaması için yaş gruplarına göre ayrıştırılmış biçimde, ebeveynlerin çocuklarının gözetimini sağlayabileceği oturma yerleri bulunan, yaralanma ve kazalara karşı güvenlik tedbirleri alınmış, yeterli sayıda çocuk oyun alanı oluşturulacak.

ALATURKA WC

Alışveriş merkezinde yaşlı ve engelliler, kadın, erkek ve çocuklar için ayrı ayrı olacak şekilde, gerekli hijyen şartlarına sahip ve yeterli sayıda alaturka ve alafranga tuvalet oluşturulacak. Çocuklar için de, en az bir adet bağımsız tuvalet olacak.

ZANAATKARLARA ÖZEL TAHSİS

Geleneksel, kültürel veya sanatsal değeri olan kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri icra edenlere, en fazla rayiç bedelinin dörtte biri tutarında kiraya verilmek üzere, toplam satış alanının en az binde üçü oranında yer tahsis edilecek.