Babacan gölge bakan

AKP Hükümeti, dış yatırımları çekebilmek için yeniden Ali Babacan’a sarıldı.

Babacan gölge bakan

Erdoğan SÜZER / ANKARA

Yabancı yatırımcının Türkiye'nin ekonomi politikalarına kuşku ile bakmaları üzerine Ahmet Davutoğlu harekete geçti… Ali Babacan'ı danışman olarak atayan Başbakan, Londra ve Davos'taki toplantılara Babacan ile katıldı…

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Londra'da yabancı yatırımcılar ile bir araya geldiği toplantıya Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şİmşek'in yanı sıra Ali Babacan da katıldı.

Seçimlerde alınan yüksek oya rağmen yabancı yatırımcıların gözünde siyasi istikrarı bir türlü sağlayamayan AKP Hükümeti, dış yatırımları çekebilmek için yeniden Ali Babacan'a sarıldı. Başbakan Ahmet Davutoğlu sıradan bir milletvekili olan Babacan'ı sürpriz kararla kendisine ‘danışman' atadı, hemen ardından da Londra ve Davos toplantılarına götürdü.

SÜRPRİZ DANIŞMANLIK

Türkiye ekonomisini yaklaşık 13 yıldır yöneten Ali Babacan, 3 dönem kuralına takıldığı için 7 Haziran seçimlerine girememiş, ancak AKP bu seçimde büyük oy kaybına uğrayınca, başta Babacan olmak üzere vitrindeki bazı eski bakan ve vekiller 1 Kasım seçimleri için adeta ikna edilmişti. Davutoğlu'nun seçimler öncesinde Babacan'a bakanlık teklif ettiği, ancak Cumhurbaşkanlığı'nın Babacan'ı istememesi nedeniyle seçimlerden sonra düz vekillikte bırakıldığı ifade edilmişti. Davutoğlu'nun bakanlığa getiremediği Babacan'ı sonunda “danışman” yapıp Başbakanlık'ta makam odası verdiği belirtildi.

TÜRKİYE'NİN DIŞ YÜZÜ

Babacan'ın sürpriz danışmanlığı, Mehmet Şimşek yönetimindeki ekonomide ‘çift başlılık' olarak algılanma riskini beraberinde getirdi. Ancak Babacan isminden içeride değil, daha çok uluslararası sermayeyi çekme açısından dışarıda yararlanılacağı belirtiliyor. Bu gelişmelerin hemen ardından, Davutoğlu'nun ekonomi ekibinde olmasını istediği isimler arasında yer alan AKP Milletvekili Emine Nur Günay'dan sosyal medyaya kritik fotoğraflar düştü. Davutoğlu'nun Londra toplantılarından Twitter üzerinden fotoğraf paylaşan Günay, özellikle Babacan'ın çerçevede yer aldığı karelere ağırlık verdi. Günay'ın, ünlü Goldman Sachs'ın Davutoğlu onuruna verdiği ve yabancı yatırımcılarla buluşulan öğle yemeğinden çekilmiş fotoğrafları dikkat çekti.

SIRA DAVOS'TA

Londra'da yabancı yatırımcılarla yapılan toplantı masasında, ‘ekonomi ekibinin içerisinde' yer verilen Ali Babacan'ın asıl olarak Davos Zirvesi'nde dünya finans çevrelerine gösterileceği belirtiliyor. Bugün (20 Ocak) başlayacak ve 23 Ocak Cumartesi gününe kadar devam edecek olan Davos Ekonomik Forumu toplantılarında Türkiye'nin ekonomi kurmayları arasında boy gösterecek olan Babacan aracılığıyla, yabancı yatırımcılara verilmek istenen “Türkiye'de istikrar devam ediyor” mesajının kuvvetlendirilmek istendiği kaydedildi. Buna göre Babacan, uluslararası yatırım kuruluşları ve finans kurumlarının tepe yöneticilerine hem görünecek hem de yakından tanıdığı bu isimlere Türkiye'yi anlatacak.

‘Babacan her zamanki gibi yine çok ciddi'

AKP Milletvekili Emine Nur Günay, Londra'dan Twitter aracılığıyla paylaştığı ve Babacan'ın da yer aldığı yemek fotoğrafının altına, hiç Babacan'dan bahsetmeden, “Goldman Sachs Başbakanımız onuruna öğle yemeği verdi ve yabancı yatırımcılarla buluşturdu” diye yazdı. Babacan'ı gören Günay'ın Twitter takipçileri, “Sayın Babacan her zamanki gibi çok ciddi” yorumunda bulundular.
Fotoğraflarda Başbakan Yardımcıları Mehmet Şimşek, Lütfi Elvan ve Maliye Bakanı Naci Ağbal, Başbakan'ın yakınında yer alırken, Babacan gelişmeleri uzaktan takip ediyor.
Öte yandan Babacan'ın dışında AKP'nin ekonomi ekibinin içerisinde fotoğraflara yansıyan iki isim daha dikkat çekti.

TURHAN VE GÜNAY'IN ŞANSI

Bunlardan biri, seçimler öncesinde Babacan'ın yerine ekonomi yönetimine gelebileceği konuşulan Borsa İstanbul eski Başkanı İbrahim Turhan, diğeri de Başbakan'ın en güvendiği ekonomistler arasında gösterilen ve fotoğrafları paylaşan Prof. Emine Nur Günay. Halen Plan ve Bütçe Komisyonu'nda başkan yardımcılığı görevlerinde bulunan Turhan ve Günay'ın ekip içerisine alınması, gelecek dönemde kabinede görev verilebileceği şeklinde yorumlandı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...