Sözcü Plus Giriş

Bakan Ağbal: Asgari ücret düzenlemesinin maliyeti 1 milyar TL

Maliye Bakanı Naci Ağbal, asgari ücretli çalışanların vergi dilimleri nedeniyle azalacak net gelirlerinin yıl boyunca 1,300 TL'nin altına düşmemesi için asgari geçim indiriminde düzenleme yapılacağını ama bu düzenlemenin bütçeye maliyetinin 1 milyar TL olarak öngörüldüğünü söyledi.

Güncellenme: 12:51, 21/09/2016
Bakan Ağbal: Asgari ücret düzenlemesinin maliyeti 1 milyar TL

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Kocaeli Sanayi Odası Meclis Toplantısı’nda yaptığı açıklamada, “Asgari ücretlinin 1,300 TL maaş almasına devam etmesi için asgari geçim indiriminde ayarlama yapacağız… Kişinin geliri 1,300 TL’nin altına düşerse ilave asgari geçim indirimi uygulanacak” dedi.

AKP’nin seçim vaadi olarak açıkladığı şekilde asgari ücret 1 Ocak 2016’dan itibaren geçerli olmak üzere net 1,000 liradan 1,300 liraya çıkarıldı.
Ancak Türkiye’de uygulanan artan oranlı vergi dilimleri nedeniyle asgari ücretin Eylül’den itibaren bireylere göre farklılıklar göstermekle birlikte 1,300 TL’nin altına gerilemesi söz konusu idi. Artan gelire göre vergilendirme sisteminde yapılabilecek bir değişiklik tüm çalışanların maaşlarında bir değişiklik anlamına geliyordu. Bu nedenle hükümetin 1,300 TL’yi korumak için vergi sisteminde değişiklik yapması beklenmiyor vergi dışı kesintilerde düzenleme yapması öngörülüyordu.

İLGİLİ HABERSon dakika haberi... Başbakan Yıldırım'dan asgari ücret açıklamasıSon dakika haberi… Başbakan Yıldırım’dan asgari ücret açıklaması

Ağbal bugün yaptığı açıklamada, vergi dışı kesintilerden biri olan asgari geçim indiriminin seçildiğini teyit etmiş oldu. Ağbal düzenlemenin yeri geldiğinde hem işveren hem çalışanın faydalanacağı bir teşvik olacağını da söyledi.

DÜZENLEMENİN BÜTÇEYE MALİYETİ 1 MİLYAR TL

Ağbal ayrıca düzenlemenin sadece asgari ücretli çalışanlara özgü olmadığını daha yüksek maaş almasına karşın vergi dilimi nedeniyle yılın sonuna doğru maaşı 1,300 TL’nin altına gerileme ihtimali olan tüm çalışanları kapsayacağını da sözlerine ekledi. Bu hafta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Asgari ücret Eylül’den itibaren 1,230 TL’ye kadar düşüyor, önceki bakanımızın da sözü vardı. O sözün arkasında duracağız. Hiçbir asgari ücretlimiz 1,300 TL altı maaş almayacak” demişti. Ardından Başbakan Binali Yıldırım da bu açıklamayı “Asgari ücret 1,300 TL altında olmayacak, aradaki farkı Maliye Bakanlığı karşılayacak” demişti. Ağbal bu düzenlemenin bütçeye maliyetinin 1 milyar TL olarak öngörüldüğünü belirtti.