Sözcü Plus Giriş

Bankaların kartlardan 100 milyar alacağı var

Ödenemeyen bireysel kredi kartı borçları nedeniyle açılan dava sayısı yılın ilk 7 ayında 588 bine dayandı. Bankalara olan kart borcu 100 milyar TL'ye dayandı.

Mehtap ÖZCAN ERTÜRK
10:46 -
Bankaların kartlardan 100 milyar alacağı var

Türkiye'de sayısı 59 milyon 20 bine ulaşan kredi kartlarında bankaların toplamda vatandaştan 100 milyar TL'lik alacağı bulunuyor. Bu alacağın 81.6 milyar TL'si 22.1 milyon bireysel kredi kartı sahibine ait. En büyük batık da bireysel kredi kartlarında mevcut. Bankalardaki takipteki bireysel kredi kartı miktarı 2 Eylül haftasında 7 milyar 337 milyon liraya ulaştı. Takipteki bireysel kredi kartı oranı ise yüzde 8.94 seviyesine çıktı. Bu rakam, yüzde 3.17 seviyesindeki toplam takipteki kredi oranının oldukça üzerinde. Kişi başı ortalama bireysel kredi kartı riski ise 3 bin 692 TL.

588 BİN DAVA AÇILDI

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi verilerine göre, ödenemeyen bireysel kredi kartı borçları nedeniyle açılan dava sayısı yılın ilk 7 ayında 588 bine dayandı. Bireysel kredi kartlarında tasfiye olunacak alacak oranı en yüksek olan iller sırasıyla Adana, Diyarbakır ve Gaziantep oldu.

Gedik Yatırım Araştırma Uzmanı Erol Gürcan, kredi kartlarının borç bakiyelerini getirilecek yeniden yapılandırma imkanının iç tüketimi destekleyici bir önlem olduğunu
vurguladı. Gürcan, bu adımın bankacılık sektöründe, varlık kalitesinin desteklenmesi ve yeni kredi verilmesi için bir miktar fonun serbest kalmasını sağlayacağını belirtirken, bireysel kredilerdeki risk ağırlığının yüksek olması ve vade uyumsuzluğu gibi faktörlerin bu olumlu etkiyi bir miktar sınırlayabileceğini söyledi.

FEDAKARLIK YAPSINLAR

Tüketici Koruma Derneği Başkanı Haşmet Atahan, kredi kartı borçlarının toplumsal bir sorun hale geldiğini ve ekonomiyi tehdit ettiğini söyledi. Atahan, bu sıkıntıyı ortadan kaldırma açısından kart borçlarına getirilecek yapılandırma imkanını yararlı bulduklarını kaydetti. Ancak, uygulanacak olan gecikme faizlerinin önemli olduğuna dikkat çeken Atahan, “Devlet kendi kamu ve vergi borçlarına yönelik ödeme kriterleri belirledi.

Borçları faizlerden arındırarak asıl borcu tahsil etmeyi hedefleyen bir yapılandırmaya gitti. Kredi kartı borçlarında da bu mantık çerçevesinde yaklaşılmalı. Bankalar da fedakarlık yapmalı” dedi.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more