Sözcü Plus Giriş

Başbakan Yıldırım’dan önemli açıklamalar

Başbakan Binali Yıldırım, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri'nde yeni cazibe merkezleri oluşturacaklarını, buralarda fabrikaları devletin inşa edeceğini, özel sektörün işleteceği fabrikaların ürünlerini yinedevletin alacağını söyledi.

Güncellenme: 14:10, 21/06/2016
Başbakan Yıldırım’dan önemli açıklamalar

Partisinin Meclis Grup Toplantısı’nda konuşan Yıldırım, “Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde operasyonlar bitti. Şimdi ikinci adımı atıyoruz. Bu adım fiziki ve sosyal yenileme. Yeni cazibe merkezleri oluşturuyoruz, fabrikaları biz yapacağız, özel sektör işletecek, bu fabrikaların ürünlerini de yine biz alacağız” dedi.

Terör örgütü PKK’nın il ve ilçe merkezlerinde geçen yıldan itibaren uyguladığı şiddet eylemlerine karşı güvenlik güçleri kapsamlı operasyonlar başlatmıştı. Hükümet bu operasyonların tamamlanmasının ardından bölgenin yeniden imarı ve gelişmesi için çeşitli projeler üzerinde çalışıldığını açıklamıştı.

Geçtiğimiz hafta yapılan Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nda (EKK) bir dizi karar aldıklarını da vurgulayan Yıldırım, “Mali disiplinden vazgeçmeden ekonomiyi büyütecek tedbirler alıyoruz. Yatırım ortamının iyileştirilmesiyle ilgili ezber bozan düzenlemeler geliyor” dedi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın bu hafta Meclis’e getirileceğini söylediği Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Tasarı Taslağı, damga vergisi ve harçlar kanununda yatırımcının maliyetini azaltacak düzenlemelerin yanısıra, bürokrasiyi azaltacak, yabancı nitelikli işgücünün Türkiye’de çalışmasını kolaylaştıracak değişiklikler de içeriyor. Yıldırım, EKK kararları ve Yatırım Ortamının İyileştirilmesini sağlaması öngörülen düzenleme konusunda şunları da söyledi:

“Yatırımcının hemen üretime geçeceği düzenlemeleri yapıyoruz. Prosedürleri oldukça ortadan kaldıracağız. Bunun yanısıra vatandaşlarımızla hükümet arasında anlaşmazlık kalsın da istemiyoruz. Yaşlı bakım aylığı ve engelli bakım aylıklarının kesilmesini ortadan kaldıracak, bu işlerin düzenli yapılacağı bir düzenlemeyi Çalışma Bakanlığı yapıyor. Yakında Meclis’e gelecek.”

Çiftçilerin mevsimsel sıkıntıları ve kuraklıktan dolayı yaşayabilecekleri fiyat istikrarsızlıklarıyla ilgili de Yıldırım, “Bu sene biraz kuraklık olmasına rağmen fiyatlarda çiftçimizin aleyhine gelişme olursa Tarım Bakanı gereken önlemi alacak” diye konuştu. Yıldırım, dağıtımı yasaklanan amonyum nitratlı gübrelerin yerine konacak gübreyle ilgili çalışmaların da yapıldığını söyledi. Tarım Bakanlığı bu ay içerisinde, bomba yapımında da kullanılabilen nitratlı gübrelerin satışının durdurulduğunu, piyasadaki nitratlı gübrelerin de toplatılmasına karar verildiğini açıklamıştı.