Sözcü Plus Giriş

Başçı giderayak faizi indirir mi?

Erdem Başçı başkanlığında son kez toplanacak olan Merkez Bankası PPK toplantısında analistlerin büyük çoğunluğu faiz değişikliği beklemiyor.

Güncellenme: 09:24, 24/03/2016
Başçı giderayak faizi indirir mi?

Merkez Bankası’nın (TCMB) Mart ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizini ve faiz koridorunun alt bandını sabit tutması beklenirken, faiz koridorunun üst bandında bir indirim ise düşük de olsa beklentiler arasına girdi.

Foto: Shutterstock

Reuters’ın 26 kurum ile gerçekleştirdiği ankette katılımcıların tamamı faiz koridorunun alt bandının sabit tutulacağını beklerken, 1 katılımcı politika faizinde artış bekliyor. Ankete katılan 26 kurumun 19’u faiz koridorunun üst bandının sabit tutulacağını, 7 kurum ise üst bantta 25 ile 50 baz puan aralığında indirim yapılacağını öngörüyor.

TCMB faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borçlanma faizini yüzde 7.25, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 7.5, koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizini yüzde 10.75 seviyesinde tutuyor. Bankaların ortalama borçlanma maliyeti ise dün itibariyle yüzde 8.9 civarında seyrediyor.

Kısa vadeli faizlerin sabit tutulacağına yönelik görüş bildiren analistler, çift hanenin hemen altında seyreden manşet ve çekirdek enflasyon ile ileriye dönük enflasyon beklentilerinin enflasyonda faiz indirimini haklı çıkartabilecek bir trende girmediğini belirtiyorlar.

Tüketici fiyatları enflasyonu Şubat ayında gıda fiyatlarındaki düşüş öncülüğünde artış beklentilerinin aksine yüzde 0.02 gerilerken yıllık artış da Ocak ayındaki yüzde 9.58’den Şubat’ta yüzde 8.78’e geriledi. Şubat’ta çekirdek enflasyonda yıllık bazda ise yükseliş devam etti. Özel kapsamlı TÜFE göstergelerinden “H” Şubat’ta yıllık olarak yüzde 9.49, “I” yüzde 9.72 arttı. Ocak ayında “H” endeksi yüzde 9.37, “I” endeksi ise yüzde 9.63 artmıştı.

Bir diğer taraftan ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başta olmak üzere siyasilerin Türkiye’de yatırımların artması için TCMB’nin faizleri daha düşük seviyelere çekmesi gerektiğine yönelik açıklamaları da devam ediyor.

Bazı analistler en son Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem tarafından dün dile getirilen bu açıklamalara TCMB’nin de kulak verebileceğini ve ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararı sonrası oluşan küresel iyimserliği de dikkate alarak TCMB’nin faiz koridorunun üst bandında bir indirim yapabileceğini belirtiyorlar.

Ertem dün NTV’nin canlı yayınında, “Önümüzdeki hafta TCMB’nin bir toplantısı var. Piyasalar TCMB’nin pas geçeceğini düşünüyor ancak bir faiz indirimi de olabileceğini düşünüyorum. Böyle bir fırsatı da var Türkiye’nin. Özellikle gecelik borç verme yani banka sistemini finanse etme faizi olan üst bantta bir indirim söz konusu olabilir” demişti.

Gösterge 10 yıllık tahvilin uzun bir aranın ardından tek haneyi test ettiğini bunda TCMB’nin üst bantta bir indirim olasılığının da etkili olduğunu belirten Bürümcekçi Araştırma ve Danışmanlık’tan Haluk Bürümcekçi, “Bu hareketin arkasında en az Fed kararı kadar piyasalardaki rahatlamanın TCMB’den yeni bir hamle getirebileceği beklentisi de var. Bilindiği gibi TCMB Ağustos’ta sadeleşme için yol haritası vermiş ancak küresel piyasalardaki volatiliteyi gerekçe göstererek sadeleşmeyi rafa kaldırmıştı. Sadeleşme esas olarak tek faize geçiş anlamına gelse de piyasanın daha fazla önemsediği kısmı, faiz koridoru üst sınırının aşağı çekilip çekilmeyeceği oluyor. Zira marjinal fonlama maliyetini temsil ediyor ve kredilerin fiyatlamasında da kritik önemi var” dedi ve ekledi:

“Ayrıca, TL’nin değeri açısından da önemli bir savunma silahı olarak görülüyor. Nitekim dün NTV yayınına katılan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem’in, Merkez Bankası’nın önümüzdeki hafta faiz koridorunun üst bandında bir indirim yapılabileceğini ve faiz indiriminin normalleşmenin başlangıcı olabileceğini söylemesi, beklentileri yükselteceğe benzemektedir.”

ATAMA ÖNCESİ SON PPK

Diğer taraftan piyasalar TCMB Başkanı’nın görev süresinin dolması ardından yeniden göreve atanıp atanmayacağını ya da yerine kimin geleceğini de yakından takip ediyor.

TCMB Başkanı Erdem Başçı’nın görev süresi 19 Nisan’da dolacak ve yeniden atanmaması halinde Mart ayı toplantısı Başçı başkanlığındaki son PPK toplantısı olacak. TCMB’nin bir sonraki toplantısı 20 Nisan günü gerçekleşecek.

Bazı analistler merkez bankalarının başkanı yeniden atama, değişiklikleri öncesi zorunda kalmadıkça büyük kararlar almaktan çekinmesinin doğal bir süreç olduğuna dikkat çekerken, bu nedenle bir indirimin bu toplantıda gündeme gelmeyeceğini belirtiyorlar.

Üst düzey bir bankacı, “Ben faizlerde değişiklik olacaksa bunun önümüzdeki hafta yapılacağını düşünüyorum. Kimse enflasyonun faiz indirimi için yeteri kadar düşük olduğunu savunamaz ancak faizlerin daha düşük seviyelere çekilmesi için siyasi isteklilik ortada. Yeniden atama kararının hemen öncesinde üst bantta sembolik de olsa bir indirimi piyasa koşulları kaldırabilecek düzeyde” dedi ve ekledi:

“Fed sayesinde kur dört ayın en düşük seviyelerinde seyrediyor. TCMB’nin faiz koridorunun üst bandı en kötü günler için bir sigorta. TCMB’nin likidite adımlarına bakarsak son bir ayda zaten ortalama fonlama maliyetinde kademeli olarak 20 baz puanlık bir indirim gerçekleşti. Yani TCMB üst bandı indirecekse bunu bu toplantıda yapabilir ve aynı anda likidite adımlarıyla ortalama fonlama maliyetini hala istediği düzeyde tutabilir. Üst bantta atılabilecek bir adım likidite adımlarıyla piyasa koşulları kötüye gitmez ise tamamen sembolik kalabilir. Bu senaryo gerçekleşirse kararların siyasi baskı ile alındığına yönelik birçok eleştiri de yapılacaktır. Ancak piyasada bu karar büyük bir sürpriz olmayacaktır.”

Mart ayı PPK toplantısının sonuçları 24 Mart’ta saat 1400’de açıklanacak.