Batı illerinde elektrik faturaları kabaracak

Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla yaz saati uygulamasının kalıcı hale getirilmesi Aralık ve Ocak ayı boyunca cepleri yakacak.

Batı illerinde elektrik faturaları kabaracak

Türkiye ‘de 1972’den beri aralıksız kullanılan yaz-kış saati uygulaması bu yıl kaldırıldı. Bakanlar Kurulu'nun 8 Eylül 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan kararıyla yaz saati uygulaması kalıcı hale geldi.

Havanın geç aydınlanması nedeniyle özellikle güneşin daha geç doğduğu Batı illerinde elektrik faturalarının Aralık ve Ocak ayı boyunca artması bekleniyor.

İLGİLİ HABER'Yargılama devam ederken elektrik kesilemez' kararı‘Yargılama devam ederken elektrik kesilemez’ kararı

Bulutlu havanın etkisiyle İstanbul’da başta olmak üzere Türkiye’nin batısında bulunan kentlerin saat 08.30’a kadar evde aydınlatma için ışıkları açık tutması vatandaşın bütçesini olumsuz etkileyecek.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) yetkilileri, uygulamanın geniş bir yüzölçümüne sahip olan Türkiye’de tasarruf sağlamayacağını belirtti. Yaz saatinin kalıcı olmasının, kış aylarında mesainin başladığı sabah saatlerinde elektrik kullanım ihtiyacını artırdığını ifade eden yetkililer, güneşin geç doğduğu Batı illerinin aynı zamanda elektrik tüketiminin yoğun olduğu bölgeler olduğuna dikkat çekti. Yetkililer, uygulamanın sadece akşam saatlerinde aydınlatma ihtiyacı ortaya çıkan küçük işyerleri ve ticarethaneler için görece sınırlı bir olumlu etki sağladığını ifade etti.

İLGİLİ HABERElektrik faturalarına sayaç ayarıElektrik faturalarına sayaç ayarı

EMO yetkilileri, “Hem ülkemizin boşa enerji tüketiminin önüne geçmek, cari açık üzerinde olumsuz etkiye sahip olan enerji yükünü artırmamak, hem de yurttaşların cebini yakan elektrik faturalarının kabarmasını önlemek için yapılan yanlıştan geri dönülmeli, yaz-kış saati uygulaması devam ettirilmeli, saat dilimleri de en uygun noktayı belirleyerek yeniden düzenlenmelidir” değerlendirmesinde bulundu.

TARİFE UYGULAMASI SAAT 23.00’A SARKTI

Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Enerji Komisyonu Başkanı Bilgin Akbal’da bu yıl kış saati uygulamasına geçilmemesi nedeniyle elektrikte üç zamanlı tarife abonesi olan tüketicilerin faturalarının “kabarabileceğini” ifade etti.

Ucuz elektrik diliminin saat 22.00’den 23.00’e çekildiğine dikkat çeken Akbal, “Tüketicilerin yüksek fatura sürprizi ile karşılaşmamaları için  ağır elektrik tüketen cihazlarını buna göre çalıştırmaları gerekiyor” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...