BDDK’nın yeni düzenlemesinden en çok hangi bankalar etkilenecek?

BDDK’nın farklı kredi türlerinde artırılan risk ağırlığını düşürmesiyle üç bankanın bu durumdan olumlu etkileneceği belirtildi.

BDDK’nın yeni düzenlemesinden en çok hangi bankalar etkilenecek?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), cari açığın düşürülmesi ve tüketimin kısılması hedefiyle farklı kredi türlerinde artırılan risk ağırlıklarını düşürdü.

BDDK’nın bankaların iç sistemleri ve içsel sermaye yeterliliği değerlendirme süreci; likidite karşılama oranı hesaplanması; özkaynaklar; sermaye yeterliliğinin ölçülmesine dair yönetmeliklerde yapılan değişiklikler bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.

“Bankaların sermaye yeterliliğinin ölçülmesine ve değerlendirilmesine ilişkin yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmeliğe” göre, konut kredilerinde risk ağırlığı yüzde 50’den yüzde 35’e düşürüldü.

Teminatsız tüketici kredileri ve kredi kartlarında şu anda uygulanmakta olan kredinin vadesine göre yüzde 100 ile yüzde 250 arasında değişen risk ağırlıkları yüzde 75 düzeyine indirildi.

İş Yatırım Bankacılık Analisti Kutluğ Doğanay, “Böylece bankaların sermaye yeterlilik oranlarında 150 baz puana kadar iyileşme görülebilir. İlk çeyrek sonunda devreye alınması planlanan Basel 3 uygulamalarının ilk etapta görülecek olumsuz etkileri de bertaraf edilmiş olacaktır” dedi.

Bankaların sermaye yeterliliklerinin Basel 3 sonrası daha da baskılanması beklenirken, sektör yetkilileri alınan önlemlerde gevşeme talep ediyordu. Sektörün sermaye yeterlilik rasyoları 2010 yılında yüzde 19 seviyelerinden, Kasım 2015 itibariyle yüzde 15.5 seviyelerine indi.

Doğanay, bankaların kredi portföylerine bakıldığında Vakıfbank, Garanti Bankası ve Yapı Kredi Bankası  bu olası iyileştirmeden en çok olumlu etkilenecek bankalar olmasının beklenebileceğini kaydetti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...